10:57 | 07.07.16 | Նորություններ | 4504
Հանրային խորհրդում հուլիսի 6-ին քննարկվել է տաքսի ծառայության ոլորտում հավասար մրցակցային պայմանների ապահովման հարցը:
ՀԽ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ մասնավորապես քննարկվել է ռուսական «Յանդեքս» ընկերության կողմից իրականացվող հնարավոր դեմպինգային քաղաքականությունը:
Քննարկման մասնակիցները նշել են, որ ընկերության կողմից 2 կմ-ի համար սահմանված 100 դրամ գինը խիստ կասկածելի է, եւ դրանում առկա է դեմպինգ իրականացնելու քաղաքականություն: Տաքսի ծառայության ներկայացուցիչները ներկայացրել են փաստեր, որոնք հաստատում են, որ նշված գինը ինքնարժեքից ցածր է` հավելելով, որ ռուսական ընկերությունը «400 դրամ» տարբերությունը վարորդներին վճարում է իր ֆինանսական ռեսուրսների հաշվին:
Էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնյան էլ կարծիք է հայտնել, որ կա դեմպինգի հավանականություն՝ ելնելով օրենսդրությունից բխող որոշ դրույթներից:
ՀԽ նախագահ Վազգեն Մանուկյանը ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի անդամ Արամ Սահակյանից հետաքրքրվել է, թե արդյոք հանձնաժողովը քննարկել է հնարավոր դեմպինգի հարցը:
«Քանի դեռ ընկերությունը շուկայի մեկ երրորդից ավելին չի գրավել, ապա դա դեմպինգ համարվել չի կարող: Ընկերության կողմից սահմանված ցածր գինը մարքեթինգային քայլ է, եւ որ պետք է նոր ընկերությանը շուկա մուտք գործելու հնարավորություն տալ»,- ասել է ՏՄՊՊՀ ներկայացուցիչը:
Վազգեն Մանուկյանը հակադարձել է` նշելով, որ հանձնաժողովը պետք է պաշտպանի իր պետության շահերը` թույլ չտալով, որ օտարերկրյա խոշոր ընկերությունները, օգտագործելով իրենց ֆինանսական հզոր ռեսուրսները, շուկայից դուրս մղեն տեղական ընկերություններին: Նա անհրաժեշտ է համարել ուսումնասիրել «Յանդեքս»-ի կողմից սահմանված գինն ու համապատասխան քայլեր ձեռնարկել դեմպինգային քաղաքականությունը կանխելու ուղղությամբ:
ՀԽ-ում նշել են, որ քննարկմանը «Յանդեքս»-ի ներկայացուցիչը ներկա չի եղել, քանի որ հնարավոր չի եղել կապ հաստատել ընկերության ղեկավարության հետ:
Քննարկմանը ներկա տաքսի ընկերությունների ղեկավարները խնդրահարույց են համարել նաեւ «gg» ընկերության գործունեությունը` նշելով, որ ընկերությունն իրականացնում է նույն դիսպետչերական ծառայությունը, սակայն գործում է իբրեւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտով զբաղվող ընկերություն եւ չի կատարում ծառայության կազմակերպման համար սահմանված կարգով պետական վճարումները:
«gg» ընկերության ղեկավարը պարզաբանել է իրենց գործունեության յուրահատկությունը` նշելով, որ իրենց քաղաքականությունը միտված է ոլորտը զարգացնելուն` առանց վնասելու մյուս ընկերությունների շահերը:
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի փոխնախարարը եւս ընդունել է, որ դաշտում անհավասար մրցակցային պայմանների խնդիր կա, որը նախեւառաջ դրսեւորվում է 10 հազ. լիցենզավորված եւ 20-30 հազ. չլիցենզավորված տաքսիների առկայությամբ:

10:57 | 07.07.16 | Новости | 4474
В Общественном совете 6 июля обсудили вопрос обеспечения равных конкурентных возможностей среди такси-сервисов.
Согласно сообщению Общественного совета, в частности обсуждался возможный демпинг со стороны российской компании «Яндекс».
Участники обсуждения отметили, что установленная компанией цена - 100 драмов за 2 км - вызывает сомнения и указывает на демпинговую политику. Представители такси-сервисов представили факты, которые подтвердили, что указанная цена ниже себестоимости услуги, добавив, что российская компания доплачивает водителям 400 драмов за счет своих финансовых средств.
Представитель минэкономики выразил мнение, что, исходя из ряда положений законодательства, вероятность демпинга существует.
Глава Общественного совета Вазген Манукян поинтересовался у представителя Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Арама Саакяна, изучала ли комиссия вопрос возможного применения демпинга.
«Пока компания не заняла более трети рынка, нельзя считать ее деятельность демпингом. Установленная компанией низкая цена на услуги является маркетинговым шагом, и нужно дать новой компании возможность выйти на рынок», - сказал представитель ГКЗЭК.
Вазген Манукян ответил на это, что комиссии следует защищать интересы своего государства, не допуская, чтобы крупная иностранная компания, используя свои мощные финансовые ресурсы, вытеснила с рынка местные компании. Он отметил, что необходимо изучить установленную «Яндексом» цену и предпринять необходимые меры для предотвращения демпинговой деятельности.
В Общественном совете отметили, что представителей «Яндекса» на обсуждении не было, поскольку не удалось связаться с руководством компании.
Руководители служб такси, присутствующие на обсуждении, назвали проблематичной также деятельность компании «gg», отметив, что она осуществляет ту же диспетчерскую деятельность, но представляет себя как компанию, занимающуюся высокими технологиями, и не совершает установленные государством платежи.
Руководитель компании «gg» объяснил особенности своей деятельности, отметив, что политика компании нацелена на развитие сферы без нанесения ущерба другим компаниям.
Замминистра транспорта и связи Армении также признал, что существует проблема неравенства конкурентных возможностей на рынке, что в первую очередь проявляется в существовании 10 тыс. лицензированных и 20-30 тыс. нелицензированных такси.
Рассмотренные в Общественном совете вопросы будут обобщены в соответствующем документе и представлены премьер-министру Армении.