08:53 | 08.07.16 | Նորություններ | 7017
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) եւ Ucom ընկերության աջակցությամբ հուլիսի 7-ին Արցախի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնում բացվել է Արցախի առաջին (իսկ ՀՀ ամբողջ տարածքում` 131-րդ) «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիան:
Նախաձեռնությունն իրականացվում ԻՏՁՄ-ի եւ Ucom ընկերության միջեւ ստորագրված համագործակցության հուշագրով, որի համաձայն՝ Ucom-ը ներդրումներ է կատարում՝ ուղղված հայ դպրոցականների տեխնոլոգիական կրթության բարելավմանը:
«Մեր երկրին, անշուշտ, անհրաժեշտ են եւ՛ տնտեսագետներ, եւ՛ բժիշկներ, իսկ մեր ընկերության համոզմամբ՝ նաեւ ինժեներներ, ովքեր կյանքի կկոչեն հայկական ռազմաարդյունաբերությունը: Այս նախագիծն առաջին անգամ ենք իրականացնում Արցախում, սակայն մեր ընկերության աջակցությամբ կբացվի եւս երկու լաբորատորիա, եւ ինժեներական մտքի զարգացման փորձն արդյունք կտա նաեւ Արցախում»,- ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաները գործում են անվճար հիմունքներով եւ բաց են ինժեներությամբ հետաքրքրվող պատանիների համար:

Upon the initiative by the Union of Information Technology Enterprises (UITE) with the support of Ucom the first Armath engineering lab was opened in Artsakh IT center (131st in all of Armenia) on July 7.
The initiative is realized within the Memorandum of Cooperation signed between the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and Ucom, the latter invests to help develop tech education in Armenia.
“Our country needs economists, doctors and engineers that will help develop our country’s military industry. It’s the first time we have realized this project in Artsakh and our company will support opening of 2 more labs and development of engineering mind will give its results in Artsakh as well”, said Ucom CEO Hayk Yesayan.