08:53 | 08.07.16 | Նորություններ | 7017
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) եւ Ucom ընկերության աջակցությամբ հուլիսի 7-ին Արցախի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնում բացվել է Արցախի առաջին (իսկ ՀՀ ամբողջ տարածքում` 131-րդ) «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիան:
Նախաձեռնությունն իրականացվում ԻՏՁՄ-ի եւ Ucom ընկերության միջեւ ստորագրված համագործակցության հուշագրով, որի համաձայն՝ Ucom-ը ներդրումներ է կատարում՝ ուղղված հայ դպրոցականների տեխնոլոգիական կրթության բարելավմանը:
«Մեր երկրին, անշուշտ, անհրաժեշտ են եւ՛ տնտեսագետներ, եւ՛ բժիշկներ, իսկ մեր ընկերության համոզմամբ՝ նաեւ ինժեներներ, ովքեր կյանքի կկոչեն հայկական ռազմաարդյունաբերությունը: Այս նախագիծն առաջին անգամ ենք իրականացնում Արցախում, սակայն մեր ընկերության աջակցությամբ կբացվի եւս երկու լաբորատորիա, եւ ինժեներական մտքի զարգացման փորձն արդյունք կտա նաեւ Արցախում»,- ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաները գործում են անվճար հիմունքներով եւ բաց են ինժեներությամբ հետաքրքրվող պատանիների համար:

08:53 | 08.07.16 | Новости | 7007
При поддержке Союза компаний информационных технологий (СКИТ) и компании Ucom 7 июля в центре информационных технологий Арцаха открылась первая в Арцахе (131-я на всей территории Армении) инженерная лаборатория «Армат».
Инициатива осуществляется в рамках меморандума о сотрудничестве между СКИТ и Ucom, согласно которому Ucom совершает инвестиции, направленные на развитие технологического образования армянских школьников.
«Нашей стране, конечно, необходимы и экономисты, и врачи, и, как верит наша компания, инженеры, которые будут развивать армянскую военную промышленность. Этот проект мы осуществляем в Арцахе впервые, однако при поддержке нашей компании откроются еще две лаборатории, и опыт развития инженерной мысли принесет свои плоды и в Арцахе», - сказал гендиректор компании Ucom Айк Есаян.
Инженерные лаборатории «Армат» действуют на бесплатной основе и открыты для подростков, интересующихся инженерным делом.