06:47 | 18.07.16 | Նորություններ | exclusive 8607
ԱՄՆ-ում գործող IntelinAir ընկերության հիմնադիր, գործարար Ալ Եսայանը «հիանալի եւ արժեքավոր հանձնառություն» է որակել Ռուբեն Վարդանյանի կողմից Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի (Foundation for Armenian Science and Technology-FAST) գործարկումը:
Խոսելով հիմնադրամի մասին՝ Ռուբեն Վարդանյանը, մասնավորապես, ասել էր.
Ալ Եսայանը նշել է, որ հիմնադրամի գործարկումը «ճիշտ ժամանակին» է կատարվում, եւ նախաձեռնության «թափանցիկ եւ պրոֆեսիոնալ» իրականացման դեպքում գործընթացին կարող է մասնակցել ամբողջ ազգը:
«Միայն մի «բայց» կա՝ ինչպե՞ս է կառավարվելու հիմնադրամը, ինչպե՞ս է ֆինանսավորվելու, ինչպե՞ս է ապահովվելու օտարազգիների մասնակցությունը, եթե, իհարկե, նման անհրաժեշտություն առաջանա»,- ընդգծել է Ալ Եսայանը:
Գործարարի խոսքով՝ ամենակարեւոր քայլն ամբողջ աշխարհից լուրջ հետազոտողներ ներգրավելն է, եւ վստահ լինելը, որ նրանք լավ կվարձատրվեն:
«Հեռու չէ այն միտքը, որ խնդրենք աշխարհի 100 թոփ պրոֆեսորների 1-2 տարվա ուսումնական արձակուրդ վերցնել՝ Հայաստան գալու եւ այստեղ իրենց լաբորատորիաները ստեղծելու համար»,- նշել է Ալ Եսայանը:

06:47 | 18.07.16 | Новости | exclusive 8623
Учредитель действующей в США компании IntelinAir Ал Есаян назвал запуск Научно-технологического фонда Армении (Foundation for Armenian Science and Technology-FAST) «прекрасной и ценной инициативой».
Инициатор создания фонда предприниматель Рубен Варданян, рассказывая об этом проекте, в частности сказал следующее:
Ал Есаян отметил, что фонд создается в самое подходящее время, и в случае «прозрачной и профессиональной» реализации вся нация сможет принять участие в этом проекте.
«Остается только одно «но»: как будет управляться и финансироваться фонд, как будет обеспечиваться участие иностранцев, если, конечно, возникнет такая необходимость?» - сказал Ал Есаян.
По словам предпринимателя, важнейший шаг – привлечение к проекту серьезных исследователей со всего мира, которые бы хорошо оплачивались.
«Не так уж далека идея попросить 100 ведущих профессоров мира взять академический отпуск на год-два, чтобы приехать в Армению и создать здесь свои лаборатории», - отметил Ал Есаян.