11:07 | 25.07.16 | Նորություններ | 9082
Հայաստանում օտարերկրյա քաղաքացիների աշխատանքի ընդունման համար գործատուներից հատուկ թույլտվություն կպահանջվի:
ՀՀ կառավարության՝ 2016թ. հունիսի 4-ից ուժի մեջ մտած որոշմամբ սահմանվել է ընթացակարգը, որով գործատուները կարող են դիմել եւ ստանալ համապատասխան թույլտվությունը:
Ինչպես տեղեկացնում են «Նորք» սոցիալական ծառայությունների տեխնոլոգիական եւ իրազեկման կենտրոնից, այն գործատուները, որոնք օտարերկրացի աշխատողներ են ընդունել մինչեւ հունիսի 4-ը, ապա 60 օրվա ընթացքում (հունիսի 4-ից հաշվված) պետք է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության Զբաղվածության պետական գործակալություն հաշվառման ներկայացնեն աշխատանքային պայմանագրերի կրկնօրինակները:
Մնացած դեպքերի համար սահմանված է ներքոնշյալ կարգը.
Գործատուն նախ պետք է դիմի Զբաղվածության պետական գործակալություն՝ համալրելու առկա թափուր աշխատատեղը այնտեղ գրանցված աշխատանք փնտրող ՀՀ քաղաքացիների միջոցով:
Վերջիններիս բացակայության կամ սահմանված պահանջներին չհամապատասխանելու դեպքում միայն գործատուն իրավունք ունի դիմել գործակալությանը՝ կոնկրետ օտարերկրացու համար կոնկրետ աշխատանքի թույլտվություն ստանալու նպատակով:
Գործակալության պետի կողմից թույլտվություն ստանալուց հետո գործատուն տեղեկացնում է այդ մասին տվյալ օտարերկրացուն՝ ՀՀ ժամանելու եւ ժամանակավոր կացության կարգավիճակ ստանալու նպատակով անհրաժեշտ փաստաթղթերը ՀՀ ոստիկանություն ներկայացնելու համար:
Աշխատանքի թույլտվություն ստանալուց հետո մեկամսյա ժամկետում գործատուն օտարերկրացի քաղաքացու հետ կնքում է աշխատանքային պայմանագիր՝ պարտավորվելով թույլտվությամբ սահմանված ժամկետում ապահովել նրան համապատասխան աշխատանքով:

Foreign citizens will need to obtain a work permit from their employers to work in Armenia.
By the decision of Armenian government, which came into force on June 4, 2016, a procedure was established for employers to apply and obtain respective permits.
According to Nork Information-Analytical Center, employers who hired foreign citizens before June 4 should submit copies of employment agreements for the account of State Employment Agency of Armenian Ministry of Labor and Social Affairs within 60 days (counting from June 4).
For the remaining cases, the following procedure is established:
First, employer should apply to State Employment Agency to fill the current vacancy with an unemployed Armenian citizen.
In case Armenian citizens for the vacancy are absent or don’t comply with employer’s requirements, only the employer has the right to apply to the agency for a permit with a specific work for a specific foreign citizen.
Upon receiving the permit from the head of the agency, employer should inform the given foreign citizen to submit necessary papers to Armenian Police for arriving in Armenia and obtaining a temporary residence permit.
Employer should sign an employment agreement with the foreign citizen within a month after receiving the work permit, which obliges employer to provide the foreign citizen with respective work for the terms specified in the permit.