11:07 | 25.07.16 | Նորություններ | 9082
Հայաստանում օտարերկրյա քաղաքացիների աշխատանքի ընդունման համար գործատուներից հատուկ թույլտվություն կպահանջվի:
ՀՀ կառավարության՝ 2016թ. հունիսի 4-ից ուժի մեջ մտած որոշմամբ սահմանվել է ընթացակարգը, որով գործատուները կարող են դիմել եւ ստանալ համապատասխան թույլտվությունը:
Ինչպես տեղեկացնում են «Նորք» սոցիալական ծառայությունների տեխնոլոգիական եւ իրազեկման կենտրոնից, այն գործատուները, որոնք օտարերկրացի աշխատողներ են ընդունել մինչեւ հունիսի 4-ը, ապա 60 օրվա ընթացքում (հունիսի 4-ից հաշվված) պետք է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության Զբաղվածության պետական գործակալություն հաշվառման ներկայացնեն աշխատանքային պայմանագրերի կրկնօրինակները:
Մնացած դեպքերի համար սահմանված է ներքոնշյալ կարգը.
Գործատուն նախ պետք է դիմի Զբաղվածության պետական գործակալություն՝ համալրելու առկա թափուր աշխատատեղը այնտեղ գրանցված աշխատանք փնտրող ՀՀ քաղաքացիների միջոցով:
Վերջիններիս բացակայության կամ սահմանված պահանջներին չհամապատասխանելու դեպքում միայն գործատուն իրավունք ունի դիմել գործակալությանը՝ կոնկրետ օտարերկրացու համար կոնկրետ աշխատանքի թույլտվություն ստանալու նպատակով:
Գործակալության պետի կողմից թույլտվություն ստանալուց հետո գործատուն տեղեկացնում է այդ մասին տվյալ օտարերկրացուն՝ ՀՀ ժամանելու եւ ժամանակավոր կացության կարգավիճակ ստանալու նպատակով անհրաժեշտ փաստաթղթերը ՀՀ ոստիկանություն ներկայացնելու համար:
Աշխատանքի թույլտվություն ստանալուց հետո մեկամսյա ժամկետում գործատուն օտարերկրացի քաղաքացու հետ կնքում է աշխատանքային պայմանագիր՝ պարտավորվելով թույլտվությամբ սահմանված ժամկետում ապահովել նրան համապատասխան աշխատանքով:

11:07 | 25.07.16 | Новости | 9069
Решением правительства, которое вступило в силу с 4 июня 2016 года, установлен порядок, по которому работодатель может получить соответствующее разрешение.
Как сообщает Центр информационно-технологический центр социальных услуг «Норк», работодатели, которые приняли на работу иностранных граждан до 4 июня, должны в течение 60 дней (начиная с 4 июня) представить копию трудового договора в Государственное агентство занятости при министерстве труда и социальных вопросов.
Для остальных случаев установлен следующий порядок:
Сначала работодатель должен обратиться в Государственное агентство занятости, чтобы выбрать необходимого себе сотрудника из зарегистрированных в агентстве ищущих работу граждан Армении.
В случае отсутствия соответствующих специалистов, работодатель имеет право обратиться в агентство для получения разрешения на работу для конкретного иностранца на определенной должности.
Получив разрешение начальника агентства, работодатель может связаться с иностранцем, который должен по приезде в Армении представить в полицию необходимые документы и получить разрешение на временное проживание.
После получения разрешения на работу в течение месяца работодатель должен заключить с иностранным гражданином трудовой договор, обязуясь обеспечить его соответствующей работой в установленные разрешением на работу сроки.