11:10 | 22.09.16 | Նորություններ | 67651
Գործարկվել է HIKEArmenia անվճար հավելվածը, որը կօգնի գտնել Հայաստանում նոր արշավային ուղիներ, կկապի ձեզ տեղացի արշավ-էքսկուրսավար մասնագետների հետ եւ հնարավորություն կտա պարզել, թե որտեղ կարելի է գիշերել կամ կանգ առնել:
Հավելվածը հասանելի է App Store-ում եւ Google Play-ում:
HIKEArmenia-ն մշակվել է ONEArmenia շահույթ չհետապնդող կազմակերպության կողմից իրականացված քրաուդֆանդինգ-արշավի միջոցով` նախորդ տարվա նոյեմբերին: Ավելի քան 200 մարդ է ներգրավված եղել հավելվածը կյանքի կոչելու գործում:
Նախագծի համակարգող Շարլոտ Պուլենի խոսքով՝ հավելվածի հիմնական նպատակն է զարգացնել զբոսաշրջությունը Հայաստանի մարզերում, իսկ արշավային ուղիները մատչելի դարձնել բոլորին` անկախ նրանից՝ արշավականը փորձառու է, թե սկսնակ, ապրում է Հայաստանում, թե պարզապես ճամփորդում է:
«Հավելվածն ինքնին բավականին պարզ է` գլխավոր էջը օգտատերին ներկայացնում է արշավային ուղիների ցուցակ` դասակարգված ըստ երկարության եւ բարդության:  Յուրաքանչյուր արշավային ուղի ներկայացնող էջը ներառում է այդ արշավային ուղու  նկարագրությունը, արշավ-էքսկուրսավար մասնագետների կոնտակտային տվյալները եւ մոտակայքում օթեւանելու հնարավոր տարբերակները: Ամենաուշագրավն այն է, որ հավելվածը հնարավորություն է տալիս ստանալ յուրաքանչյուր արշավային ուղու GPS  տվյալները՝ թույլ տալով օգտատերին հեշտությամբ հետեւել դրանց»,- նշել է Շարլոտ Պուլենը:

11:10 | 22.09.16 | News | 67642
HIKEArmenia free application has been launched, which will help discover new hiking trails in Armenia, connect with local guides, and find out where you can stay or make a stop in the area.
The app is available on App Store and Google Play.
HIKEArmenia was developed by ONEArmenia NGO through a crowdfunding campaign they held last November. More than 200 people chipped in to make the application come to life.
According to the initiative’s Program Manager Charlotte Poulain, the overall goal of the app is to develop tourism in Armenia’s rural regions, and to make trails more easily accessible to all, whether they’re experienced hikers or novices, living in Armenia or simply traveling.
“The app itself is pretty straightforward: the home screen presents the user with a list of trails, ranked by length and difficulty. Each trail page includes a trail description, contact information for several local hiking guides, and nearby accommodation options. Most importantly, the app gives access to each trail’s GPS tracks, and allows the user to easily follow them,” Charlotte Poulain noted.