14:58 | 14.12.16 | Նորություններ | 11242
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը եւ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը կիրականացնեն գիտատեխնիկական ոլորտում ձեռնարակատիրական գործունեությանն ու նորարարություններին ուղղված համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային նոր մրցույթներ:
ՁԻՀ-ում հայտնել են, որ նորարարությանն ուղղված համաֆինանսավորվող դրամաշնորհների մրցույթի շրջանակում 2017, 2018/2019 թվականների ընթացքում կհատկացվի 18 դրամաշնորհ` €30 000-ից մինչեւ €50 000՝ նախատեսված առավելագույնը 12 ամիս տեւողությամբ ծրագրերի համար:
Գիտատեխնիկական ոլորտում ձեռնարկատիրական գործունեությանն ուղղված դրամաշնորհների մրցույթի շրջանակում 2017, 2018/2019 թվականների hամար կհատկացվի շուրջ 10 դրամաշնորհ՝ €15 000 ծավալով, նախատեսված առավելագույնը 12 ամիս տեւողությամբ ծրագրերի համար:
Ներկայում արդեն իսկ բաց է նորարարությանն ուղղված համաֆինանսավորվող դրամաշնորհների մրցույթը, եւ ընդունվում են մասնակցության հայտեր: Կարող են մասնակցել հայաստանյան ընկերությունները, որոնք ունեն տեխնոլոգիական ուղղվածություն եւ համապատասխան փորձ, օրինակ` ճարտարագիտության, մաքուր տեխնոլոգիաների, կենսատեխնոլոգիաների ոլորտում, առնվազն մեկ տարի գրանցված են ՀՀ-ում: Հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը փետրվարի 5-ն է:
«Այս ծրագիրը բացառիկ հնարավորություն է Հայաստանի տեխնոլոգիական համայնքի եւ ընդհանրապես երկրի համար, որովհետեւ այն ոչ միայն աջակցություն է տրամադրում կազմակերպություններին, այլ բարձրացումն է երկրի մրցունակությունը: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում իրականացվող նման ծրագրերը ցույց տվեցին, որ Հայաստանում հնարավոր է ստեղծել կազմակերպություններ, որոնք մշակում են սեփական լուծումներ ու արտադրանք: ՁԻՀ-ի կողմից Հայաստանում շուրջ 10 տարի է՝ բավականին հաջող իրականացվում է Գիտական եւ տեխնոլոգիական ձեռներեցության ծրագիր (STEP), որի շրջանակում աջակցություն են ստացել 50-ից ավել սկսնակներ: Հաջող օրինակներից է նաեւ Համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային մրցույթը, երբ մենք կարողացանք ստեղծել հայկական լուծումներ, որոնք այսօր փայլում են աշխարհի քարտեզի վրա»,- նշել է ՁԻՀ տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:

14:58 | 14.12.16 | News | 11243
Support to SME Development in Armenia (SMEDA) project and Enterprise Incubator Foundation will implement new matching grant competitions, aimed at boosting entrepreneurship and innovations in science and technology sector.
EIF informs that up to 18 grants will be provided in 2017 and 2018/2019 for EUR 30 000 to 50 000, with a project duration of maximum 12 months within the Innovation Matching Grant competition.
Up to 10 grants will be provided in 2017 and 2018/2019 for EUR 15 000, with a project duration of maximum 12 months within the STEP Grant competition.
Innovation Matching Grant competition is already open to Armenian companies with a high technology background, for example in the fields of Engineering, Cleantech, Biotech, etc. The competition requires registration in the Republic of Armenia for at least one year and ability to provide the necessary co-financing. Application deadline is February 5th, 2017.
“This project is an exceptional opportunity for Armenian technological community and for the country as a whole, as it not only supports organizations, but also boosts competition. Such programs in IT sector showed that it is possible to build Armenian companies, developing their own solutions and production. EIF has successfully implemented Science & Technology Entrepreneurship Program (STEP) for 10 years, which supported more than 50 start-ups. Matching Grant competition is the next example, which allowed us to develop Armenian solutions, already known worldwide,” said Bagrat Yengibaryan, Director at Enterprise Incubator Foundation.