10:30 | 17.01.17 | Հոդվածներ | exclusive 44110
Հայկական Inapptics ստարտափը մշակել է մոբայլ հավելվածների համար նախատեսված անալիտիկ ծրագիր` հիմնված արհեստական բանականության վրա:
Inapptics-ն օգնում է մոբայլ հավելված ստեղծողներին բարձրացնել իրենց հավելվածի եկամտաբերությունը եւ արդյունավետությունը` օգտագործողի պահվածքի վերլուծության եւ պրոակտիվ հուշումների միջոցով:
Ընկերության համահիմնադիր Աշոտ Տոնոյանը Itel.am-ին պատմել է, որ ներկայում հասանելի է դեռ Inapptics-ի բետա տարբերակը՝ հատուկ ընտրված ընկերությունների համար: Հետաքրքրվողները կարող են գրանցվել այստեղ:
Առաջիկայում կգործարկվի ծրագրի՝ բոլորին հասանելի տարբերակը:
Թիմի տեխնիկական մասը տեղակայված է Երեւանում, իսկ բիզնես մասը հաճախ այցելում է ԱՄՆ՝ թիրախային շուկային ավելի մոտ գտնվելու նպատակով:
«Անալիտիկ լուծումները սովորաբար տրամադրում են բազմաթիվ թվեր եւ շատ քիչ իրական պատկեր, թե ինչպես են օգտատերերն օգտվում հավելվածից: Այդ թվերի միջոցով մեծ հաշվով անհնար է տեսնել ու պատկերացում կազմել, թե կոնկրետ ինչ գործողություններ են արվում մոբայլ հավելվածի ներսում օգտատերերի կողմից կամ ինչ ճանապարհ են նրանք անցնում հավելվածի մեջ: Հենց այստեղ է, որ օգնության է գալիս Inapptics-ը` իր նորարար մոտեցմամբ: Մենք ագրեգացնում ենք օգտատերերի բոլոր գործողությունները մոբայլ հավելվածի ներսում եւ ներկայացնում ենք դրանք պարզ ու աչքի համար հասկանալի տեսքով: Այս ամենը մեզ նաեւ թույլ է տալիս ավտոմատ կերպով արձանագրել հավելվածի խափանումները (crash) եւ քայլ առ քայլ ցույց տալ, թե ինչ պատճառով է տեղի ունեցել տվյալ խափանումը»,- նշել է ընկերության համահիմնադիր Տիգրան Հակոբյանը:
Տիգրան Հակոբյանն ընդգծել է, որ բետա օգտատերերի մեծ մասը ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից, Նիդեռլանդներից եւ Լեհաստանից են:
Անդրադառնալով անցած տարի սեպտեմբերին Սան Ֆրանցիսկոյում Inapptics-ի մասնակցությանը TechCrunch Disrupt միջոցառմանը՝ Տիգրան Հակոբյանը նշել է.
«Բազմաթիվ ընկերություններ հետարքրքություն ցուցաբերեցին Inapptics-ի նկատմամբ եւ գրանցվեցին մեր բետա ծրագրին մասնակցելու համար: Միջոցառման ընթացքում հնարավորություն ունեցանք նաեւ հանդիպել պոտենցիալ գործընկերների եւ ներդրողների հետ»:
Աշոտ Տոնոյանն իր հերթին նշել է, որ ամենասկզբից թիմը ֆինանսավորվել է սեփական միջոցներով, այնուամենայնիվ, ներկայում մեծ հետաքրքրություն է առկա ամերիկացի ու եվրոպացի մի շարք ներդրողների կողմից:
Խոսելով հայաստանյան շուկայի խնդիրների մասին՝ Inapptics-ի համահիմնադիրն առանձնացրել է շուկայի փոքր լինելը, ներդրումներ ներգրավելու հնարավորությունների սակավությունը եւ հրեշտակ ներդրողների բացակայությունը:

10:30 | 17.01.17 | Articles | exclusive 44158
Armenian Inapptics startup has developed an Artificial Intelligence-powered analytics platform for mobile apps.
Inapptics helps app creators increase the profitability and efficiency of their apps through advanced analysis of user behavior mixed with proactive insights.
Co-founder of the company Ashot Tonoyan told Itel.am that the beta version of the app is available now for selected companies. Any person interested in getting the app can register here.
In near future the company will release a version of the platform available to everyone.
Technical staff of the company works in Yerevan, and the business party often visits USA to be closer to the target market.
“Usually app analytics gives you a lot of numbers, but little actual insights. With just numbers, it’s hard to see if your app is being used as intended. With Inapptics you can now visually analyze what people are doing in your app. We aggregate all user interaction events and turn them into simple visual flows and heat maps. We automatically detect crashes and replay the steps that led to the crash,” noted co-founder of the company Tigran Hakobyan.
He stressed that the majority of their beta users are from USA, Germany, Great Britain, France, the Netherlands and Poland.
Touching on TechCrunch Disrupt event in San Francisco, where Inapptics participated last September, Tigran Hakobyan noted:
“Many companies showed interest towards Inapptics and registered to partake in our beta program. During the event we met with potential partners and investors.”
photo © From personal archive
Ashot Tonoyan said in his turn that the team was self-funded in the beginning, but now drew attention of several American and European investors.
Regarding issues of the Armenian market, Inapptics co-founders mentioned its small size, lack of opportunities to attract investments, and absence of angel investors.