14:28 | 03.04.17 | Նորություններ | 16779
Ապրիլի 1-ին Շիրակացու ճեմարանում մեկնարկեց «Շիրակացու օրեր» փառատոնը, որը ազդարարվում է տասներորդ դասարանցիների` անհատական նախագծերի ներկայացմամբ:
Փառատոնի բացման արարողության ժամանակ հավաստագրեր են հանձնվել Դիպլոմային ծրագրով սովորող` կրթաթոշակի արժանացած սաներին: Մեկ տարի շարունակ տասներորդ դասարանի սաները ընտրել, ուսումնասիրել, հետազոտել են իրենց համար կարեւոր մեկ թեմա, որն առավել հոգեհարազատ է իրենց, բավարարում է սեփական հետաքրքրությունները եւ հնարավորություն է տալիս նորարար լինել այդ թեմայի շրջանակում:
Անհատական նախագիծը MYP ծրագիրն ավարտող սաների վերջնական հետազոտական աշխատանքն է եւ միաժամանակ հիմքն այն մյուս բոլոր աշխատանքների, որոնք նրանք դեռ պետք է իրականացնեն հետագայում` թե ճեմարանում, թե ԲՈՒՀ-ում: Անհատական նախագծերի ներկայացումը նշանավորվեց կարեւոր նորությամբ. Ճեմարանը սահմանել է ճեմարանական կրթաթոշակ Դիպլոմային ծրագրում սովորողների համար, որից ամենամեծի հովանավորությունը ստանձնել է Ucom ընկերությունը:
100% կրթաթոշակի արժանացած սան` Արմինե Կարապետյանին հանձնելով այդ մասին վկայող հավաստագիրը, Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանն ընգծել է.
«Քանի որ Ucom ընկերությունն իր կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում առանձնանում է հենց կրթական նախագծերում իր ներդրումներով, այսօր մենք չէինք կարող անմասն մնալ այս միջոցառումից: Արմինե Կարապետյանին հանձնելով 100% կրթաթոշակի հավաստագիր մենք եւս մեկ անգամ ուզում ենք ընդգծել, որ անկախ երեխայի ծնողների ու հարազատների ֆինանսական հնարավորությունից ու բնակության վայրից, խելացիությունը, լավ առաջադիմությունը, ուշիմությունը, կրթվելու ցանկությունը, նպատակասլացությունը միշտ հատուցվում է: Սա մեծ աշխարհում հայտնվելու լավ հիմք է ու մեծ աշխարհին՝ ապագայում օգտակար լինելու փայլուն հնարավորություն»:
Տասներորդ դասարանից հետո ճեմարանական սաները կարեւոր որոշման առջեւ են կանգնում. ընտրել հետագա կրթությունը ազգային ծրագրով, թե համարձակվել «անցնել ռուբիկոնն» ու դիմել Դիպլոմային ծրագրով ուսումը շարունակելու:
«Եվ այս կարեւոր քայլից առաջ, մենք` Ճեմարանի տնօրինությունը, խրախուսում ենք նրանց լինելու համարձակ եւ կատարելու վճռորոշ քայլը` առաջնորդվելով ոչ թե գումարային, այլ գիտելիքների եւ ինքնավստահության վրա հիմնավորված որոշմամբ` կարեւոր ողջ հետագա կյանքի համար: Մինչ այժմ Դիպլոմային ծրագրում սովորելու հնարավորություն ունեցել են միայն այն սաները, ովքեր կարողացել են վճարել ուսման համար սահմանված գումարը, այժմ կրթաթոշակների առկայությամբ հնարավոր դարձավ իրականացնել դա նաեւ նրանց համար, ովքեր վճարունակ չեն, բայց մեծ ներուժ ու ցանկություն ունեն ստանալու միջազգային մակարդակի կրթություն»,- ասել է ավագ դպրոցի տնօրեն Զարուհի Ղալթախչյանը:

14:28 | 03.04.17 | Новости | 17139
1 апреля в лицее Ширакаци стартовал фестиваль «Дни Ширакаци», который отмечается представлением индивидуальных проектов десятиклассников.
Во время церемонии открытия фестиваля некоторым обучающимся по Дипломной программе ученикам лицея были вручены заслуженные ими стипендиальные сертификаты. В течение целого года ученики десятых классов выбрали, исследовали, изучали одну из важных для себя тем, которая близка им по духу, удовлетворяет собственные интересы и дает возможность быть инновативными в рамках данной темы.
Индивидуальный проект является окончательной исследовательской работой учеников по программе MYP и одновременно основой для всех остальных работ, которые им впоследствии еще предстоит осуществить как в рамках лицея, так и в ВУЗ-е. Презентация индивидуальных работ была отмечена очень важной новостью. Лицей установил стипендию для обучающихся по Дипломной программе детей, спонсором самой большой из которых стала компания Ucom.
При вручении 100%-ого стипендиального сертификата Армине Карапетян, ученице, удостоившейся этой стипендии, генеральный директор компании Ucom Айк Есаян отметил: «Поскольку компания Ucom в рамках своей корпоративной социальной ответственности выделяется своими вложениями именно в образовательных программах, то мы сегодня не могли остаться равнодушными к этому событию. Предоставляя 100%-ый стипендиальный сертификат Армине Карапетян, мы еще раз хотим подчеркнуть, что независимо от финансовых возможностей и места проживания родителей и близких ребенка, ум, учеба на отлично, интеллект, желание познавать, трудолюбие и целеустремленность всегда вознаграждаются. Это отличная база для входа в большой мир и прекрасная возможность быть полезными для большого мира в будущем».
После 10 класса ученики лицея сталкиваются с важнейшим решением: выбрать дальнейшее обучение по национальной программе, или осмелиться «пройти рубикон» и поступить на учебу по Дипломной программе.
«И перед данным важным шагом мы, администрация лицея, поощряем их в смелости и решимости при совершении этого решительного шага, руководствуясь при таком важном для всей жизни решении не денежными соображениями, а основываясь на знаниях и уверенности в себе. До сих пор по Дипломной программе могли обучаться только те ученики, которые были в состоянии платить за обучение, а сейчас при наличии стипендий это могут осуществить и те ученики, которые неплатежеспособны, но имеют большой потенциал и желание для получения образования международного уровня», - отметила директор старшей школы Заруи Галтахчян.