11:52 | 02.06.17 | Նորություններ | 9876
Նախօրեին տեղի է ունեցել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան, ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի եւ Dasaran կրթական ծրագրի կողմից համատեղ իրականացվող «Իմ ընկեր Ավգուստը» կրթական խաղի շնորհանդեսը եւ «Ճանաչի՛ր ինձ իմ ունակություններով» նկարչական մրցույթի մրցանակաբաշխությունը:
Միջոցառումն անցկացվել է Միավորված ազգերի կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակում:
Կրթական խաղն ու նկարչական մրցույթը նպատակաուղղված են հանրակրթական դպրոցներում սովորող հաշմանդամություն ունեցող եւ չունեցող աշակերտների շրջանում ներառման եւ հանդուրժողականության միջավայրի, ինչպես նաեւ կրթական հավասար հնարավորություններ ունենալու գաղափարի տարածմանն ու ամրապնդմանը:
«Ճանաչի՛ր ինձ իմ ունակություններով» նկարչական մրցույթը միավորել է Հայաստանի՝ Dasaran կրթական ծրագրի էլեկտրոնային միջավայրին միացած 1347 հանրակրթական դպրոցների 2-12-րդ դասարանի աշակերտներին: Մրցույթի շրջանակում աշակերտները ստեղծագործել են «Մենք տարբեր ենք, բայց մենք ընկերներ ենք», «Ապրել ենք սովորում բոլորս միասին», «Կրթությունը բոլորիս համար. մենք կարող ենք միասին» թեմաների շուրջ: Շուրջ 100 մասնակից աշակերտ պարգեւատրվել է արժեքավոր եւ խրախուսական մրցանակներով:
Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչայն ընդգծել է, որ պետք է անել ամեն ինչ՝ ստեղծելու առանց սահմանափակումների միջավայր, որտեղ կբացահայտվի յուրաքանչյուր երեխայի տաղանդը՝ անկախ հաշմանդամություն ունենալու հանգամանքից:
«Իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում Dasaran կրթական ծրագրին այս նախաձեռնության համար: Նման գաղափարները նպաստում են, որպեսզի բոլոր երեխաները հնարավորություն ստանան իրենց ներդրումն ունենալ ապագայի կերտման գործում»,- նշել է ԱՄՆ փոխդեսպան Ռաֆիկ Մանսուրը:
Dasaran կրթական ծրագրի հիմնադիր նախագահ Սուրեն Ալոյանն էլ ասել է, որ բոլոր երեխաները, ներառյալ հաշմանդամություն ունեցողները, ունեն ինքնաարտահայտման եւ ինքնադրսեւորման իրավունք՝ առանց որեւէ խտրականության, ինչն էլ փորձում է ապահովել Dasaran հարթակը:

On June 1, UNICEF in Armenia, U.S. Embassy in Armenia and Dasaran Educational Program launched My Friend Auguste educational game for school students and awarded the winners of Get to Know Me by My Abilities painting contest at the official concluding ceremony.
The event was held at UN House in Armenia.
My Friend Auguste educational game and Get to Know Me by My Abilities painting contest aim to promote an environment of social inclusion and tolerance in schools among children with and without disabilities, underlying every child’s right to education.
Get to Know Me by My Abilities painting contest has united the 2-12 graders from 1347 public schools in Armenia connected to the electronic platform of Dasaran Educational Program. To participate in the contest, students were assigned to different topics, such as “We are different but we are friends”, “Learning to live together” and “Education for all: together we can”. Overall 100 school students received valuable and encouragement prizes.
The UNICEF Representative in Armenia Tanja Radocaj underlined the importance of the undertaken efforts towards creating an environment for every child to uncover their talent irrespective of having a disability or not.
“I am grateful to Dasaran Educational Program for this initiative. Such ideas contribute to creating equal opportunities for all children to invest in their own future,” stated the Deputy Chief in Mission at US Embassy in Armenia Rafik Mansour.
The Founding President of Dasaran Educational Program Suren Aloyan stated that all the children, including the children with disabilities, have the right to self-expression without any discrimination, and this is what they try to achieve with Dasaran Educational Platform.