15:08 | 30.09.17 | Նորություններ | 29266
Beeline-ը հայտարարել է SIM քարտերի վաճառքի համար նախատեսված սեփական առաջին տերմինալի՝ Սիմկոմատի գործարկման մասին։
Beeline-ի սիմկոմատը մշակվել է Հայաստանում՝ Esay Pay ընկերության հետ համատեղ։ Այն թույլ է տալիս գնել Սմարթ 1500 սակագնային պլանով SIM քարտեր՝ առանց ընկերության աշխատակիցների օգնության, ինչպես նաեւ վճարել Beeline-ի ծառայությունների համար։
Սիմկոմատներն աշխատում են բոլոր անձնագրերի հետ՝ յուրատեսակ ալգորիթմը թույլ է տալիս ճանաչել փաստաթուղթը՝ անկախ ձեւաչափից եւ լեզվից։ Սիմկոմատն օգտագործում է մեքենայական ուսուցում դեմքերի նույնականացման համար, ստուգում է փաստաթղթերի իսկությունը եւ համեմատում է փաստաթղթի նկարը ներկայացնողի նկարի հետ։
«Ինքնասպասարկման եւ թվային ուղիների զարգացումն անդադար շարունակվում է, եւ մենք վաղուց ենք փնտրում թվային սարքերի օգնությամբ արդյունավետության բարձրացման եւ ծախսերի կրճատման հնարավորություններ։ Սիմկոմատների շնորհիվ բաժանորդը 24/7 ռեժիմով կարող է Beeline-ի SIM քարտ գնել։ Ընդ որում, ամբողջ գործողությունը նա կատարում է ինքնուրույն, ինչը զրոյացնում  է նրա կախվածությունը վաճառքի եւ սպասարկման գրասենյակների աշխատանքային գրաֆիկից։ Տվյալ պահին մենք աշխատում ենք սիմկոմատի միջոցով անկանխիկ վճարումներ իրականացնելու հնարավորության վրա, ինչի շնորհիվ բաժանորդը ստիպված չի լինի մոտը կանխիկ գումար պահել», - նշել է Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
Սիմկոմատն աշխատում է հետեւյալ սկզբունքով՝ օգտատերն ընտրում է «Գնել SIM քարտ» բաժինը եւ իր փաստաթղթի տեսակը (անձնագիր կամ ID քարտ), այնուհետ տեղադրում է փաստաթուղթը սկաների վրա։ Սիմկոմատը նկարում է հաճախորդին ներդրված խցիկի օգնությամբ եւ համեմատում է այդ լուսանկարը փաստաթղթի նկարի հետ։ Ծանոթանալով պայմանագրի հետ հաճախորդը դնում է իր էլեկտրոնային ստորագրությունը հատուկ դաշտի օգնությամբ։ Այնուհետ նա ընտրում է վճարման ձեւն ու վճարում է SIM քարտի համար, իսկ սարքը տրամադրում է SIM քարտը, տպում է կտրոնն ու պայմանագիրը (ընդ որում, պայմանագիրը կարելի է ուղարկել բաժանորդի էլեկտրոնային հասնեին)։ Ձեւակերպման ողջ գործընթացը տեւում է շուրջ չորս րոպե։
Սիմկոմատը համապատասխանում է ՀՀ օրենսդրության բոլոր պահանջներին եւ ծածկագրության ժամանանակից տեխնիկաների շնորհիվ ապահովում է անձնական տվյալների ապահովություն։ Մեկ ուրիշի անձնագրով SIM քարտ գնել հնարավոր չէ, քանի որ համակարգը համեմատելու է գնորդի անմիջական նկարը փաստաթղթի պատկերի հետ եւ անհամատասխանության դեպքում կասեցնելու է գործարքը։

15:08 | 30.09.17 | Новости | 29264
Beeline объявил о запуске Симкоматов - собственных терминалов самообслуживания для продажи SIM-карт. Первыe в Армении симкоматы будут установлены в Ереване.
Симкомат Beeline был разработан в Армении совместно с компанией Esay Pay. Он позволяет приобретать SIM-карты с тарифным планом Смарт 1500 без помощи сотрудников компании, а также осуществлять платежи за услуги связи Beeline.
SIM-карты с этим тарифным планом в офисах продаж и обслуживания предоставляются за 1 600 драмов, однако посредством Симкоматов этот тарифный план продается за 1 000 драмов. Услуга доступна гражданам как Армении, так и других стран.
Симкоматы работают с любыми паспортами: уникальный алгоритм позволяет распознавать  документы независимо от их формата и языка текста. Симкомат использует машинное обучение для системы идентификации и верификации лиц, проводит  проверку документа, удостоверяющего личность на подлинность и сличение фотографии из паспорта.
«Развитие самообслуживания и digital-каналов не стоит на месте, и мы уже давно в поиске путей увеличения эффективности и сокращения затрат с помощью цифровых устройств. Благодаря Симкоматам  абонент в режиме 24/7 может приобрести SIM-карту Beeline. При этом всю процедуру он проводит сам, что снимает с него зависимость от графика работы офисов продаж и обслуживания. На данный момент мы работаем над тем, чтобы с Симкомата можно было покупать SIM-карты и оплачивать услуги связи Beeline безналичным способом – тем самым пользователю не обязательно будет держать при себе наличные», - отметил гендиректор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
Принцип работы симкомата следующий: пользователь выбирает опцию «Приобрести SIM-карту», тип документа (паспорт или ID-карта), установливает документ в считывающее устройство. Симкомат фотографирует клиента с помощью встроенной камеры и сравнивает фото в паспорте/ID-карте с реальным фото клиента. Ознакомившись с абонентским договором, клиент ставит электронную подпись на специальном поле. Затем клиент выбирает форму оплаты и оплачивает стоимость SIM-карты, а аппарат выдает карточку, абонентский вариант договора и чек (при этом абонентский договор может быть отправлен на контактный email пользователя). Процесс оформления договора занимает в среднем около четырех минут.
Симкомат соответствует всем требованиям армянского законодательства и благодаря современной системе шифрования обеспечивает надежную защиту персональных данных абонента. Получить SIM-карту с помощью чужого паспорта невозможно, поскольку система, сравнив фотографии, выявит несоответствие и откажет в подключении.