Կարապետ Անդրանիկյանը եւ FAST-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը
Աշխարհահռչակ միկրոկենսաբան, Համբուրգի տեխնոլոգիական համալսարանի նախագահ, պրոֆեսոր Կարապետ Անդրանիկյանը, որ վերջերս ընտրվել է Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) խորհրդատվական խորհրդի նախագահ, հիմնադրամի հետ համագործակցությունը որակել է գերազանց:
«FAST-ի հետ համագործակցությունը միայն վերջերս է մեկնարկել: Որպես Խորհրդատվական խորհրդի ղեկավար՝ ես պարտավոր եմ փորձել իրականացնել կարեւոր քայլեր, որոնք կզարգացնեն Հայաստանի գիտությունը:
Համագործակցությունը FAST-ի հետ գերազանց է: Ես նկատել եմ, որ ամեն ինչ լավ է աշխատում, հրաշալի եւ ժամանակին: Մենք լիահույս ենք ապագայում զարգացնել այս ծրագիրը»,- ասել է պրոֆեսորը Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ ժամանակը շատ կարեւոր է, գիտության եւ տեխնոլոգիայի մեջ պետք է արագընթաց լինել:
«Դուք կարող եք ունենալ լավագույն գաղափարները, բայց եթե դանդաղեք՝ չեք կարողանա հասնել աշխարհի հետեւից: Մենք պետք է արդյունավետ գործենք, եւ ես լավատես եմ մեր աշխատանքի ու ապագայի ծրագրերի հարցում:
Մենք պետք է օգտագործենք ամբողջ աշխարհի հայերի ներուժը եւ փորձենք ստեղծել այդ կապը: FAST դառնում է կատալիզատոր՝ համախմբելով մարդկանց: Մինչ այժմ ինձ ոչ ոք չի խնդրել Հայաստանի համար ինչ-որ բան անել, բայց հիմա առաջին անգամ FAST-ն ասում է. «Եկեք ինչ-որ բան անենք Հայաստանի համար»»,- ասել է Կարապետ Անդրանիկյանը:
Անդրադառնալով ՀՀ գիտության ոլորտի զարգացումներին՝ պրոֆեսորը նշել է, որ Հայաստանը պետք է փորձի բարեփոխումներ կատարել բուհական ոլորտում, պարզել՝ բոլոր համալսարանները կամ նույնիսկ դրանցից շատերն արդյոք պե՞տք է, որ զբաղվեն հետազոտական աշխատանքներով:
«Հետազոտությամբ զբաղվելը մեծ գումարներ է պահանջում, այնպես որ, գուցե հարկավոր է դասակարգել համալսարանները ըստ այն ուղղությունների, որոնք կարեւոր են տարածաշրջանի համար»,- ասել է Կարապետ Անդրանիկյանը:

Карапет Андраникян и исполнительный директор FAST Армен Оруджян
Всемирно известный микробиолог, президент Технического университета Гамбурга, профессор Карапет Андраникян, который недавно был избран на пост председателя Консультативного совета Научно-технологического фонда Армении (FAST), назвал сотрудничество фонда отличным.
«Наше сотрудничество с FAST началось недавно. Как председатель Консультативного совета, я должен предпринять шаги, направленные на развитие армянской науки.
Сотрудничество с FAST складывается отлично. Я заметил, что все работает исправно, замечательно и оперативно. Мы надеемся развивать эту программу в будущем»,- отметил профессор в эксклюзивном интервью Медиамакс.
По его словам, время крайне важно. В науке и технологиях следует быть быстрым.
«У вас могут быть лучшие идеи, но если вы замедлите ход, не поспеете за миром.
Мы должны использовать потенциал армян всего мира. FAST становится катализатором, объединяя людей. До настоящего времени меня никто не просил сделать что-либо для Армении, но сейчас впервые FAST заявляет: «Давайте сделаем что-нибудь для Армении»,- заявил Карапет Андраникян.
Говоря о вызовах в научной сфере Армении, профессор отметил, что Армения должна совершить реформы в вузовской сфере и выяснить, должны ли все университеты или большая часть из них заниматься исследовательской деятельностью?
«Исследования требуют больших вложений, и, возможно, нужно классифицировать университеты по тем направлениям, которые важны для региона»,- заявил Карапет Андраникян.