15:40 | 25.06.18 | Նորություններ | 25104
SmartGateVC հիմնադրամը ներդրում է կատարել Facehub ստարտափում, որի մշակած հավելվածը հնարավորություն է տալիս դեմքի արտահայտությունները փոխարինել տարբեր դիմակներով:
Հավելվածն աշխատում է մեքենայական ուսուցման ալգորիթմների հիման վրա:
Ներկայում հասանելի է Facehub-ի iOS տարբերակը:
Facehub-ի համահիմնադիր Գարիկ Ավետիսյանի խոսքով՝ հավելվածը հնարավորություն է տալիս շրթունքների սինխրոնացման տեխնոլոգիայի միջոցով խոսել, ծիծաղել եւ դեմքի տարբեր արտահայտություններ անել, որոնք կարտացոլվեն իրական ժամանակում:
«Facehub-ը հնարավորություն է տալիս ավելի քան ուղղակի զվարճալի էմոջիներ ստանալ: Օգտատերերը կարող են ավելացնել դեմքի ցանկացած լուսանկար եւ արտացոլել այդ դեմքի արտահայտությունը մեկ այլ դեմքի վրա»,- նշել է նա:
«Հպարտ ենք սատարել Հայաստանում արհեստական բանականության տեխնոլոգիաներ մշակող ամենաուժեղ թիմերից մեկին։ Սկսելով որպես զվարճանքի համար ստեղծված հավելված՝առկա տեխնոլոգիան կարող է օգտագործվել բազմաթիվ այլ դեպքերում, ինչպես օրինակ ֆեյք վիդեոների դեմ պայքարում»,- նշել է SmartGateVC-ի համահիմնադիր Աշոտ Արզումանյանը։
«Ուրախ եմ աշխատել այնպիսի մարդկանց հետ, որոնք առաջինն են աշխարհում անում յուրահատուկ բան»,- ասել է SmartGateVC-ի համահիմնադիր Համբարձում Քաղկեցյանը:
SmartGateVC-ի համահիմնադիր Վազգեն Հակոբջանյանն էլ հավելել է, որ Facehub-ի տեխնոլոգիան արհեստական բանականության ժամանակին համահունչ է:
$3 մլն թիրախային կապիտալով SmartGateVC հիմնադրամը մինչեւ $100 հազ. ներդրումներ է կատարում նախասաղմնային փուլում գտնվող ստարտափներում: Հիմնական ուղղություններն են արհեստական բանականությունը, անվտանգությունը եւ իրերի ինտերնետը:
Հիմնադրամը փետրվարի վերջին հայտարարեց, որ ներդրում է ստացել ամերիկացի վենչուրային կապիտալիստ Թիմ Դրեյփերից, որը Skype, Baidu, Hotmail եւ Tesla ընկերություններում առաջին ներդրողներից է: Երեւանում ֆոնդը գործում է Hero House քովորքինգ տարածքում:

SmartGateVC fund invested in Facehub startup, the app of which enables users to transfer facial expressions to different masks.
The app operates based on its machine learning algorithms.
iOS version of Facehub is already available.
According to co-founder of Facehub Garik Avetisyan, the unique lip-synching technology allows users to speak, laugh and make faces as their gestures are mirrored in real-time.
“Facehub provides more than just fun emojis, as its users can add any photo with a face and mirror the same expression onto a completely different face,” he remarked.
“We are proud to be on board with one of the strongest Artificial Intelligence teams in Armenia. While starting as a fun app, the technology behind it can be utilized in numerous applications, including in such hot topics as safeguards against fake videos,” partner at SmartGateVC Ashot Arzumanyan said.
“It’s always exciting to work with people being the first in the world to do something unique,” partner at SmartGateVC Hambardzum Kaghketsyan noted.
Founding Advisor at SmartGateVC Vazgen Hakobjanyan added that Facehub technology is a state-of-the-art application of AI and it’s also fun.
With target capital of USD 3 million, SmartGateVC invests up to USD 100,000 in pre-seed startups. The fund’s main areas of focus are artificial intelligence, security, and internet of things.
In late February, the fund announced investment from Tim Draper, who was among the first to invest in Skype, Baidu, Hotmail, and Tesla. In Yerevan SmartGateVC operates in Hero House co-working space.