12:49 | 20.11.25 | Նորություններ | exclusive 7183
Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տվյալներին նվիրված ամենամեծ միջոցառումը՝ DataFest Tbilisi-ն, կանցկացվի նոյեմբերի 27–ից 29-ը՝ արհեստական բանականության հատուկ շեշտադրմամբ։
«Այս տարի փառատոնը կհյուրընկալի Հայաստանից ժամանած բացառիկ խոսնակների ու նորարարների », - iTel.am-ին հայտնել են DataFest Tbilisi-ի կազմակերպիչները։
Իններորդ անգամ անցկացվող DataFest Tbilisi 2025-ը նվիրված է տվյալների եւ AI-ի ապագային՝ համախմբելով տեխնոլոգիաների, բիզնեսի, դիզայնի, արվեստի առաջատար մասնագետներին աշխարհի եւ տարածաշրջանի տարբեր երկրներից։
Փառատոնը դարձել է տարածաշրջանային կարեւոր հարթակ՝ գիտելիքի փոխանակման եւ միջսահմանային համագործակցության համար։
Այս տարի TUMO-ի, Infocom-ի, Wearify-ի եւ TradingView-ի հայ մասնագետները հանդես կգան ելույթներով եւ վարպետաց դասերով՝ ներկայացնելով, թե ինչպես են հայ նորարարները մասնակցում համաշխարհային AI լանդշաֆտի ձեւավորմանը։
TUMO ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը կներկայացնի TUMO-ի ինժեներական լաբորատորիայի վերջին նորարարությունները:
AI հետազոտող եւ Wearify-ի համահիմնադիր Նազելի Տեր-Պետրոսյանը կխոսի նոր առաջացող տեխնոլոգիաների հնարավորությունների մասին, որոնք ժամանակին անհնար էին թվում և ներկայում փոխակերպում են արվեստագետների եւ մեքենաների փոխհարաբերությունը։
Infocom-ի տվյալների լրագրող Կատյա Մամյանը հանդես կգա գործնական վարպետաց դասով AI-ի օգնությամբ վեբ տվյալների հավաքագրման վերաբերյալ:
TradingView-ի արտադրանքի դիզայներ Գոռ Ապիցարյանը կներկայացնի, թե ինչպես է արհեստական բանականությունը փոխում UX աշխատանքային հոսքերը՝ սկսած ավտոմատացված ուսումնասիրություններից մինչեւ AI-ով աշխատող գործիքներ։
Փառատոնի երրորդ օրը կանցկացվի հատուկ Kids & Teens ծրագիր (7–18 տարեկանների համար), որի ընթացքում DataFest-ի աջակից TUMO-ն կղեկավարի ինտերակտիվ աշխատարանը։ Երիտասարդ մասնակիցները կստեղծեն գեղարվեստական AI կերպարներ, կգեներացնեն վիզուալներ ու երգեր, կմշակեն կայքեր եւ AI գործակալներ, որոնք կմասնակցեն «հեռախոսի խաղին»՝ միավորելով պատմություններն ու ստեղծագործական տարրերը։
Այս տարվա փառատոնը չորս հիմնական ուղղություն կունենա՝
•    Տեխնոլոգիաներ (AI, ML, LLMs, MLOps, տվյալային ինժեներիա, քվանտային հաշվարկ);
•    Բիզնես եւ ստարտափներ (AI պրոդուկտների  զարգացում եւ մասշտաբավորում);
•    Արվեստ (գեներատիվ դիզայն եւ ստեղծարար AI);
•    Հասարակություն (բարոյագիտություն, կարգավորում, թվային հմտություններ, աշխատանքի ապագա, պատասխանատու AI):
Մասնակիցներին սպասում են համաշխարհային AI առաջնորդների ելույթներ, գործնական մասնագիտական աշխատարաններ, տարածաշրջանի AI հիմնադիրներին ներառող Startup Expo, Open Mic եւ AMA սեսիաներ։

12:49 | 20.11.25 | News | exclusive 7314
DataFest Tbilisi, Eastern Europe and Central Asia’s largest annual event dedicated to data and technology, will be held on November 27–29 with a special emphasis on artificial intelligence.
“This year the festival will spotlight an exceptional group of speakers and innovators from Armenia”, Itel.am was told by the DataFest Tbilisi organizers.
Celebrating its 9th edition, DataFest Tbilisi 2025 is fully dedicated to the future of data and AI, bringing together global and regional leaders working at the forefront of technology, business, design, art, and society. With thousands of participants from all around the world, the festival has become a key platform for knowledge exchange and cross-border collaboration in the region.
This year's program once again highlights that mission, with Armenia playing an important role in shaping the conversation.
This year, Armenian experts from renowned institutions - TUMO, Infocom, Wearify, and TradingView - will lead talks and workshops that showcase how Armenian innovators are shaping the global AI landscape.
Founding CEO of TUMO Center for Creative Technologies Marie Lou Papazian will present the latest innovations from TUMO's product engineering lab, including a new AI colearner platform that uses virtual peers instead of tutors in the self-learning process, as well as Generative AI workshops piloted in Yerevan, Mumbai, Beirut and Takasaki.
AI Researcher & Founding Member of Wearify Nazeli Ter-Petrosyan will explore how emerging technologies open creative possibilities that were once unimaginable, transforming the relationship between artists and machines. She will guide participants through the computational foundations of super-resolution microscopy — a Nobel Prize-winning innovation that allows scientists to study life at the nanoscale.
Data Journalist at Infocom Katya Mamyan will lead a hands-on workshop on AI-assisted web scraping, showing how generative AI can help write and run data scripts using Python, Requests, BeautifulSoup, and Pandas - no advanced coding required. Participants will work entirely in Google Colab and learn how AI supports data cleaning, categorization, and insight generation.
Product Designer at TradingView Gor Apitsaryan will explore how artificial intelligence is transforming UX workflows — from automated research to AI-powered ideation tools. His session will offer practical examples of emerging tools, evolving design workflows, and the importance of maintaining human-centered design principles in an AI-driven world.
On the festival’s third day, younger participants (ages 7–18) will join a special Kids & Teens program, where TUMO — supporter of DataFest Tbilisi — will lead the interactive workshop:
Young participants will create fictional AI protagonists, generate visuals and songs, design websites to showcase them, and configure AI agents to play a “telephone game” with each other — blending stories, characters, and creative elements into unexpected hybrid creations.