12:11 | 24.03.26 | Նորություններ | 752
Այս տարի UWC Դիլիջանի միջազգային դպրոցը նշում է իր ամառային ճամբարների ծրագրի 10-րդ տարեդարձը՝ արժևորելով աշխարհի տարբեր անկյուններից ժամանած պատանիներին ոգեշնչելու, նոր հմտություններով զինելու և առաջնորդության ուղին հարթելու տասնամյա ուղին:
2015թ. ի վեր UWC Դիլիջանի ամառային ճամբարները հյուրընկալել են տասնյակ երկրներից 11-18 տարեկան հարյուրավոր պատանիների՝ Դիլիջանի գողտրիկ բնության գրկում ձևավորելով միջազգային համայնք: Այստեղ ակադեմիական գիտելիքը միահյուսվում է բացօթյա արկածների, ստեղծագործական աշխատանքի և խնդիրների համատեղ լուծման հետ: Մասնակիցների համար սա մի յուրօրինակ կյանքի դպրոց է, որի ընթացքում ձեռք են բերում նոր ընկերներ և հմտություններ, որ չես գտնի դասագրքերում:
Ճամբարի փորձը զարգացնում է այնպիսի հատկություններ, ինչպիսիք են հետաքրքրասիրությունը, դիմակայունությունը և սեփական համայնքն ավելի լավը դարձնելու ցանկություն:
«Շատերի համար ամառային ճամբարը դառնում է առաջին քայլը դեպի UWC մեծ ընտանիք և առաքելություն: Այս տաս տարիների ընթացքում տեսել ենք, թե ինչպես են պատանիները դառնում աշխարհի ինքնավստահ քաղաքացիներ, ամուր ընկերություններ ձևավորում և շրջապատող աշխարհի մասին ավելի լայն պատկերացումներ ձեռք բերում», - նշել է ծրագրի տնօրեն Էլենա Շերոզիան:
«Ճամբարն ինձ սովորեցրեց փոխադարձ հարգանք, շրջակա միջավայրի հանդեպ հոգատարություն և օգնեց հասկանալ տարբեր մշակույթներ: Հենց այդ փորձն էր, որ ինձ բերեց UWC, իսկ այսօր արդեն կրթությունս շարունակում եմ Լեյդենի համալսարանում: Սա լավագույն հարթակն է այն պատանիների համար, ովքեր ցանկանում են ճանաչել աշխարհն ու տարբեր մշակույթներ ներկայացնող մարդկանց»,- նշել է Ջուլիանը, որը նախ մասնակցել է ճամբարին, ապա դարձել UWC Դիլիջանի ուսանող:
UWC Դիլիջանն ավելի է ընդլայնում իր ծրագրերը՝ ներառելով նոր թեմաներ ու համագործակցություններ: Աշխարհի բոլոր ծայրերից ժամանող երիտասարդների համար սա հրաշալի հնարավորություն է՝ ճանաչելու Հայաստանի մի պատառիկը, ապրելու Դիլիջանի կախարդական միջավայրում և տուն վերադառնալու անմոռանալի հիշողություններով:

12:11 | 24.03.26 | News | 806
This year, UWC Dilijan proudly celebrates the 10th anniversary of its Summer Camps programme, marking a decade of inspiring young people from around the world through experiential learning, intercultural dialogue and leadership development.
Since its launch in 2015, the UWC Dilijan Summer Camps have welcomed hundreds of students aged 11-18 from dozens of countries, creating a vibrant international community each summer in the scenic mountains of Dilijan, Armenia. The camps combine academic exploration, outdoor adventure, creative expression and collaborative problem-solving, empowering participants to build skills, friendships and perspectives that extend far beyond the classroom.
Through these experiences, students are encouraged to develop curiosity, resilience, and a commitment to making a positive difference in their communities. “Summer Camps have become an important gateway to the UWC mission for many young people,” said Elena Sheroziya, Summer Camps Director at UWC Dilijan. “For ten years, we’ve seen students arrive as strangers and leave as confident global citizens with lifelong friendships and a deeper understanding of the world.”
The camps are supported by UWC Dilijan staff and alumni volunteers, who bring the United World Colleges ethos to life through mentorship, collaboration and a shared dedication to peace and sustainability. Julian, who participated in the summer camp and then enrolled in UWC Dilijan said, “It taught me about intercultural understanding, mutual respect and protecting the environment, ultimately leading to my decision to study IB at UWC Dilijan and pursue Russian/Eurasian Studies at Leiden. I highly recommend the programme for teens with an interest in global issues and in meeting people from diverse countries and backgrounds.”
As UWC Dilijan celebrates this milestone, the Summer Camps programme continues to evolve with new themes, workshops, and partnerships designed to address global challenges and inspire the next generation of changemakers. Youth from around the world are welcomed to experience a bit of Armenia in the magnificent setting of UWC Dilijan and leave with memories lasting a lifetime.