14:20 | 10.04.26 | Նորություններ | 921
Ucom-ը եւ Իմփաքթ Հաբ Երեւանը ուրախությամբ հայտարարում են «Ucom Ֆելոուշիփ» ինկուբացիոն ծրագրի երրորդ փուլի մեկնարկի մասին՝ հիմնվելով երկու տարվա հաջող համագործակցության վրա։
Այս ռազմավարական գործընկերությունը շարունակում է Հայաստանի կանաչ տնտեսության զարգացումը խթանելու իր առաքելությունը՝ աջակցելով այն ձեռներեցներին, որոնք տեխնոլոգիաների միջոցով լուծում են բնապահպանական կարեւոր մարտահրավերներ։
Ucom Ֆելոուշիփ 2025-ի երեք հաղթող թիմերից յուրաքանչյուրն ստացավ 400,000 դրամ՝ իր գաղափարը զարգացնելու եւ գործունեությունն ընդլայնելու համար։ Դրանց թվում էին լիարժեք քայքայվող մեղրամոմե կտորաթերթեր պատրաստող Bee Green-ը, որը պայքարում է պլաստիկ թափոնների դեմ, Eco Habit-ը, որը զբաղվում է կապրոնե զուգագուլպաների արտադրական թափոններով գորգերի արտադրությամբ՝ միաժամանակ աշխատատեղեր տրամադրելով խոցելի խմբերին, եւ Sun Home հյուրատունը՝ էկոտուրիզմի նախաձեռնություն, որը խթանում է կայուն զարգացումը Լոռու մարզում։
«Ucom-ում մենք հավատում ենք, որ կանաչ տեխնոլոգիաները կարող են դառնալ կայուն զարգացման կարեւոր շարժիչ ուժ։ «Ucom Ֆելոուշիփ» ծրագրի շրջանակում մենք աջակցում ենք այն նախաձեռնություններին, որոնք ոչ միայն առաջարկում են նորարար գաղափարներ, այլեւ ներկայացնում են իրական լուծումներ՝ ուղղված շրջակա միջավայրի պահպանությանը եւ Հայաստանի կայուն ապագային։ Մենք ուրախ ենք տեսնել, թե ինչպես են այս գաղափարները վերածվում գործնական նախաձեռնությունների, եւ վստահ ենք, որ դրանցից շատերը կդառնան երկրի ապագա կանաչ տնտեսության կարեւոր բաղադրիչներ», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ucom-ի հետ արդեն երրորդ տարին շարունակվող համագործակցությունը վերահաստատում է մեր այն ընդհանուր համոզմունքը, որ շրջակա միջավայրի ճգնաժամերին դիմակայելու ամենաարդյունավետ ճանապարհը համապարփակ եւ ձեռնարկատիրական մոտեցումն է։ Տրամադրելով այս նորարարներին բարձրակարգ մենթորություն եւ զարգացման համար նպաստավոր միջավայր՝ մենք ձեւավորում ենք փոփոխություններ իրականացնող կայուն համայնք, որը կնպաստի Հայաստանի ավելի կայուն եւ շրջանաձեւ տնտեսության ձեւավորմանը»,-  նշել է Իմփաքթ Հաբ Երեւանի ծրագրերի տնօրեն Թիջեյ Ճղըլյանը։
Ութամսյա ինկուբացիոն ծրագիրն այս տարի եւս առաջարկում է գործնական դասընթացներ, ոլորտի առաջատար մասնագետների մենթորություն, հասանելիություն Իմփաքթ Հաբի համաշխարհային ցանցին, որն ընդգրկում է աշխարհի ավելի քան 100 վայր, ինչպես նաեւ ֆինանսավորման հնարավորություն, որտեղ լավագույն թիմերը կստանան 400 000 ՀՀ դրամ մրցանակ:
Ծրագիրը նախատեսված է յուրահատուկ տեսլական ունեցող անհատների եւ թիմերի համար, որոնք մշակում են տեխնոլոգիական լուծումներ կայուն զարգացման առանցքային ուղղություններում՝ ներառյալ կանաչ էներգիան, ագրոտեխնոլոգիաները, էկոտուրիզմը եւ շրջանաձեւ տնտեսությունը։
Անկախ նրանից՝ դուք նորաստեղծ ստարտափ եք, հետազոտական թիմ, թե անհատ ձեռներեց՝ պատրաստ մասշտաբավորելու ձեր նախատիպը, այս ֆելոուշիփը ստեղծում է իդեալական միջավայր զարգացման եւ աճի համար։
Բոլոր հետաքրքրված թեկնածուները պետք է իրենց հայտերը ներկայացնեն մինչեւ 2026 թվականի ապրիլի 13-ը՝ ընտրությանը մասնակցելու համար՝ անցնելով հետեւյալ հղումով:

14:20 | 10.04.26 | News | 845
Ucom and Impact Hub Yerevan are pleased to announce the launch of the third iteration of the Ucom Fellowship Incubation Program, building on the success of two years of collaboration.
This strategic partnership continues its mission to accelerate Armenia’s green economy, by supporting entrepreneurs who are leveraging technology to solve critical environmental challenges.
The Ucom Fellowship 2025 cohort saw three standout teams receive 400,000 AMD each to scale their operations: Bee Green, which combats plastic waste through biodegradable beeswax food wraps; Eco Habit, a social enterprise recycling industrial nylon into durable home goods while providing employment to vulnerable groups; and Sun Home Guesthouse, an eco-tourism initiative driving sustainable development in the Lori region.
“At Ucom, we believe that green technologies can become a key driver of sustainable development. Through the Ucom Fellowship program, we support initiatives that not only offer innovative ideas but also deliver real solutions for environmental protection and Armenia’s sustainable future. We are pleased to see how these ideas evolve into practical initiatives, and we are confident that many of them will become important contributors to the country’s future green economy”, mentioned Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
“Entering our third year with Ucom reinforces our shared belief that the most effective way to address environmental crises is through comprehensive, entrepreneurial action. By providing these innovators with a high-level mentorship and an environment to grow, we are cultivating a resilient community of changemakers who will lead Armenia toward a more sustainable and circular future,” said Tijay Jeghelian, Programs Director at Impact Hub Yerevan.
The new round of the eight-month incubation program also offers hands-on workshops, expert mentorship from industry leaders, access to Impact Hub’s global network of over 100 locations worldwide, funding opportunities with the top teams receiving 400,000 AMD each.
The program enrolls visionary individuals and teams developing technology-driven solutions in key sustainability sectors, including green energy, agritech, eco-tourism, and circular economy.
Whether you’re an early-stage startup, research team, or entrepreneurial individual with a prototype ready for scaling, this fellowship offers the perfect setting to develop and grow. All interested applicants must submit their application form by April 13, 2026, to be considered for selection.