14:20 | 10.04.26 | Նորություններ | 921
Ucom-ը եւ Իմփաքթ Հաբ Երեւանը ուրախությամբ հայտարարում են «Ucom Ֆելոուշիփ» ինկուբացիոն ծրագրի երրորդ փուլի մեկնարկի մասին՝ հիմնվելով երկու տարվա հաջող համագործակցության վրա։
Այս ռազմավարական գործընկերությունը շարունակում է Հայաստանի կանաչ տնտեսության զարգացումը խթանելու իր առաքելությունը՝ աջակցելով այն ձեռներեցներին, որոնք տեխնոլոգիաների միջոցով լուծում են բնապահպանական կարեւոր մարտահրավերներ։
Ucom Ֆելոուշիփ 2025-ի երեք հաղթող թիմերից յուրաքանչյուրն ստացավ 400,000 դրամ՝ իր գաղափարը զարգացնելու եւ գործունեությունն ընդլայնելու համար։ Դրանց թվում էին լիարժեք քայքայվող մեղրամոմե կտորաթերթեր պատրաստող Bee Green-ը, որը պայքարում է պլաստիկ թափոնների դեմ, Eco Habit-ը, որը զբաղվում է կապրոնե զուգագուլպաների արտադրական թափոններով գորգերի արտադրությամբ՝ միաժամանակ աշխատատեղեր տրամադրելով խոցելի խմբերին, եւ Sun Home հյուրատունը՝ էկոտուրիզմի նախաձեռնություն, որը խթանում է կայուն զարգացումը Լոռու մարզում։
«Ucom-ում մենք հավատում ենք, որ կանաչ տեխնոլոգիաները կարող են դառնալ կայուն զարգացման կարեւոր շարժիչ ուժ։ «Ucom Ֆելոուշիփ» ծրագրի շրջանակում մենք աջակցում ենք այն նախաձեռնություններին, որոնք ոչ միայն առաջարկում են նորարար գաղափարներ, այլեւ ներկայացնում են իրական լուծումներ՝ ուղղված շրջակա միջավայրի պահպանությանը եւ Հայաստանի կայուն ապագային։ Մենք ուրախ ենք տեսնել, թե ինչպես են այս գաղափարները վերածվում գործնական նախաձեռնությունների, եւ վստահ ենք, որ դրանցից շատերը կդառնան երկրի ապագա կանաչ տնտեսության կարեւոր բաղադրիչներ», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ucom-ի հետ արդեն երրորդ տարին շարունակվող համագործակցությունը վերահաստատում է մեր այն ընդհանուր համոզմունքը, որ շրջակա միջավայրի ճգնաժամերին դիմակայելու ամենաարդյունավետ ճանապարհը համապարփակ եւ ձեռնարկատիրական մոտեցումն է։ Տրամադրելով այս նորարարներին բարձրակարգ մենթորություն եւ զարգացման համար նպաստավոր միջավայր՝ մենք ձեւավորում ենք փոփոխություններ իրականացնող կայուն համայնք, որը կնպաստի Հայաստանի ավելի կայուն եւ շրջանաձեւ տնտեսության ձեւավորմանը»,-  նշել է Իմփաքթ Հաբ Երեւանի ծրագրերի տնօրեն Թիջեյ Ճղըլյանը։
Ութամսյա ինկուբացիոն ծրագիրն այս տարի եւս առաջարկում է գործնական դասընթացներ, ոլորտի առաջատար մասնագետների մենթորություն, հասանելիություն Իմփաքթ Հաբի համաշխարհային ցանցին, որն ընդգրկում է աշխարհի ավելի քան 100 վայր, ինչպես նաեւ ֆինանսավորման հնարավորություն, որտեղ լավագույն թիմերը կստանան 400 000 ՀՀ դրամ մրցանակ:
Ծրագիրը նախատեսված է յուրահատուկ տեսլական ունեցող անհատների եւ թիմերի համար, որոնք մշակում են տեխնոլոգիական լուծումներ կայուն զարգացման առանցքային ուղղություններում՝ ներառյալ կանաչ էներգիան, ագրոտեխնոլոգիաները, էկոտուրիզմը եւ շրջանաձեւ տնտեսությունը։
Անկախ նրանից՝ դուք նորաստեղծ ստարտափ եք, հետազոտական թիմ, թե անհատ ձեռներեց՝ պատրաստ մասշտաբավորելու ձեր նախատիպը, այս ֆելոուշիփը ստեղծում է իդեալական միջավայր զարգացման եւ աճի համար։
Բոլոր հետաքրքրված թեկնածուները պետք է իրենց հայտերը ներկայացնեն մինչեւ 2026 թվականի ապրիլի 13-ը՝ ընտրությանը մասնակցելու համար՝ անցնելով հետեւյալ հղումով:

14:20 | 10.04.26 | Новости | 914
Ucom и Impact Hub Yerevan с радостью объявляют о запуске третьего этапа инкубационной программы «Ucom Fellowship», основываясь на двух годах успешного сотрудничества.
Это стратегическое партнёрство продолжает свою миссию по стимулированию развития зелёной экономики Армении, поддерживая предпринимателей, которые с помощью технологий решают ключевые экологические вызовы.
Три команды-победителя Ucom Fellowship 2025 получили по 400 000 драмов каждая для развития своих идей и масштабирования деятельности. Среди них — Bee Green, производящая полностью биоразлагаемые восковые полотна и борющаяся с пластиковыми отходами, Eco Habit — социальное предприятие, перерабатывающее производственные отходы нейлона в ковры и одновременно создающее рабочие места для уязвимых групп, а также гостевой дом Sun Home — инициатива в сфере экотуризма, способствующая устойчивому развитию в Лорийской области.
«В Ucom мы уверены, что зелёные технологии могут стать ключевым драйвером устойчивого развития. В рамках программы «Ucom Fellowship» мы поддерживаем инициативы, которые не только предлагают инновационные идеи, но и представляют реальные решения, направленные на защиту окружающей среды и устойчивое будущее Армении. Нам приятно видеть, как эти идеи превращаются в практические инициативы, и мы уверены, что многие из них станут важной частью будущей зелёной экономики страны», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Сотрудничество с Ucom, продолжающееся уже третий год, подтверждает нашу общую уверенность в том, что наиболее эффективный способ реагирования на экологические кризисы — это комплексный и предпринимательский подход. Предоставляя этим новаторам высококлассное менторство и благоприятную среду для развития, мы формируем устойчивое сообщество лидеров изменений, которое будет способствовать построению более устойчивой и циркулярной экономики Армении», — отметил директор программ Impact Hub Yerevan Тидзей Чегелян.
Восьмимесячная инкубационная программа в этом году также предлагает практические тренинги, менторство от ведущих специалистов отрасли, доступ к глобальной сети Impact Hub, охватывающей более 100 локаций по всему миру, а также возможности финансирования, в рамках которых лучшие команды получат по 400 000 драмов.
Программа предназначена для людей и команд с ярким видением, разрабатывающих технологические решения в ключевых направлениях устойчивого развития, включая зелёную энергетику, агротехнологии, экотуризм и циркулярную экономику.
Независимо от того, являетесь ли вы стартапом на ранней стадии, исследовательской командой или предпринимателем с готовым прототипом для масштабирования, эта программа создаёт идеальную среду для развития и роста.
Все заинтересованные кандидаты должны подать заявку до 13 апреля 2026 года, перейдя по следующей ссылке.