09:58 | 27.08.26 | Նորություններ | 136
Yandex Armenia-ն եւ Armenian Code Academy-ն մեկնարկում են ML School Armenia-ն՝ AI-ի եւ մեքենայական ուսուցման (ML) ոլորտների մասնագետների պատրաստման երկամյա ծրագիր։
Ծրագրի շրջանավարտները կկարողանան տեխնոլոգիական ոլորտի համար լուծումներ ստեղծել՝ մեքենայական ուսուցման դասական համակարգերից մինչեւ նեյրոնային ցանցեր, համակարգչային տեսողության համակարգեր եւ մեծ լեզվական մոդելներ (LLM)։
Առաջին խմբում կընդգրկվի առավելագույնը 30 մասնակից՝ մաթեմատիկայից, ալգորիթմներից եւ ծրագրավորումից անցկացվող ընդունելության քննությունների արդյունքների հիման վրա։ Նրանց համար ուսուցումն անվճար կլինի։ Ծրագիրը նախատեսված է ՏՏ, մաթեմատիկական եւ տեխնիկական ուղղություններով սովորող ուսանողների եւ մասնագետների համար։ Դիմումները կարելի է ներկայացնել մինչեւ 2026 թվականի սեպտեմբերի 12-ը։
Հիմնական ծրագիրը մշակվել է Yandex-ի Տվյալների վերլուծության դպրոցի (ՏՎԴ) ակադեմիական մոտեցումների եւ փորձագիտական գիտելիքների հիման վրա եւ համադրում է հիմնարար կրթությունն ու գործնական աշխատանքը։ Ուսանողները կսովորեն աշխատել տվյալների հետ, ընտրել եւ կարգավորել ML մոդելներ, գնահատել լուծումների որակը, սովորեցնել նեյրոցանցերին, օպտիմալացնել կոդն ու ինֆերենսը, ինչպես նաեւ կուսումնասիրեն բաշխված ուսուցման եւ մոդելների տեղակայման մոտեցումները։
Ծրագրի առանձին դասընթացներ նվիրված են մեքենայական ուսուցման ժամանակակից ուղղություններին՝ գեներատիվ մոդելներին եւ մեծ լեզվային մոդելներին, համակարգչային տեսողությանը, նեյրոլեզվաբանական ծրագրավորմանը (NLP), առաջարկությունների եւ խոսքային համակարգերին։ Ուսանողները կկարողանան ընտրել լրացուցիչ առարկաներ եւ ձեւավորել ուսուցման անհատական ուղին՝ իրենց հետաքրքրություններից եւ մասնագիտական առաջնահերթություններից ելնելով։ Մասնակիցներին հասանելի կլինեն նաեւ Yandex School of Data Analytics-ի որոշ դասընթացներ։
Ծրագրի գործնական մասը ներառում է «Industrial Weekend»-ներ՝ հանդիպումներ Yandex Armenia-ի եւ Հայաստանի այլ տեխնոլոգիական ընկերությունների ML մասնագետների հետ։ Ուսանողները կվերլուծեն իրական համակարգերի օրինակներ, կծանոթանան դրանց ճարտարապետությանը, տեխնիկական լուծումներին եւ նախագծային առանցքային որոշումների տրամաբանությանը։ Բացի այդ, ծրագիրը ներառում է նախագծային աշխատանք, որի շրջանակում ուսանողները կկարողանան լուծել կիրառական եւ հետազոտական խնդիրներ։
Դասերը կանցկացվեն շաբաթական երկուսից երեք անգամ՝ Երեւանում գտնվող Yandex Armenia-ի գրասենյակում, ML School-ի հատուկ տարածքում, որի բացումը կկայանա այս տարվա հոկտեմբերին։
Ընդունելությունն իրականացվում է մրցութային կարգով։ Թեկնածուները պետք է անցնեն առցանց թեստավորում եւ օֆլայն հարցազրույց։ Ընդունելության փուլում կստուգվեն նրանց գիտելիքները մաթեմատիկայից, ալգորիթմներից եւ ծրագրավորումից։

09:58 | 27.08.26 | Новости | 137
Yandex Armenia и Armenian Code Academy запускают ML School Armenia — двухгодичную программу для подготовки специалистов по AI и ML. Выпускники смогут создавать решения для технологического сектора — от классических систем машинного обучения до нейросетей, систем компьютерного зрения и LLM.
На первый поток по итогам вступительных испытаний по математике, алгоритмам и программированию примут не более 30 участников — обучение для них будет бесплатным. Программа рассчитана на студентов и специалистов IT-, математических и технических направлений. Подать заявку можно до 12 сентября 2026 года.
Основная программа разработана на базе академических подходов и экспертизы Школы анализа данных Yandex (ШАД) и сочетает фундаментальную подготовку с практической работой. Студенты научатся работать с данными, выбирать и настраивать ML-модели, оценивать качество решений, обучать нейросети, оптимизировать код и инференс, а также изучат подходы к распределённому обучению и развёртыванию моделей.
Отдельные курсы программы посвящены современным направлениям машинного обучения: генеративным моделям и большим языковым моделям, компьютерному зрению, NLP, рекомендательным и речевым системам. Студенты смогут выбрать дополнительные дисциплины и сформировать собственную траекторию обучения в зависимости от интересов и профессиональных задач. Также участникам будет открыт доступ к некоторым курсам ШАД.
Практическая часть программы включает Industry Weekends — встречи с ML-специалистами Yandex Armenia и других технологических компаний страны. Студенты будут разбирать примеры реальных систем, знакомиться с их архитектурой, техническими решениями и логикой ключевых проектных решений. Помимо этого, программа предполагает проектную работу, в рамках которой студенты смогут решать прикладные и исследовательские задачи.
Занятия будут проходить два-три раза в неделю в офисе Yandex Armenia в Ереване в пространстве ML School, которое откроется в октябре.
Поступление проходит на конкурсной основе. Кандидатам предстоит пройти онлайн-тестирование и очное собеседование. На вступительном отборе проверят знания математики, алгоритмов и программирования.