09:58 | 27.08.26 | Նորություններ | 136
Yandex Armenia-ն եւ Armenian Code Academy-ն մեկնարկում են ML School Armenia-ն՝ AI-ի եւ մեքենայական ուսուցման (ML) ոլորտների մասնագետների պատրաստման երկամյա ծրագիր։
Ծրագրի շրջանավարտները կկարողանան տեխնոլոգիական ոլորտի համար լուծումներ ստեղծել՝ մեքենայական ուսուցման դասական համակարգերից մինչեւ նեյրոնային ցանցեր, համակարգչային տեսողության համակարգեր եւ մեծ լեզվական մոդելներ (LLM)։
Առաջին խմբում կընդգրկվի առավելագույնը 30 մասնակից՝ մաթեմատիկայից, ալգորիթմներից եւ ծրագրավորումից անցկացվող ընդունելության քննությունների արդյունքների հիման վրա։ Նրանց համար ուսուցումն անվճար կլինի։ Ծրագիրը նախատեսված է ՏՏ, մաթեմատիկական եւ տեխնիկական ուղղություններով սովորող ուսանողների եւ մասնագետների համար։ Դիմումները կարելի է ներկայացնել մինչեւ 2026 թվականի սեպտեմբերի 12-ը։
Հիմնական ծրագիրը մշակվել է Yandex-ի Տվյալների վերլուծության դպրոցի (ՏՎԴ) ակադեմիական մոտեցումների եւ փորձագիտական գիտելիքների հիման վրա եւ համադրում է հիմնարար կրթությունն ու գործնական աշխատանքը։ Ուսանողները կսովորեն աշխատել տվյալների հետ, ընտրել եւ կարգավորել ML մոդելներ, գնահատել լուծումների որակը, սովորեցնել նեյրոցանցերին, օպտիմալացնել կոդն ու ինֆերենսը, ինչպես նաեւ կուսումնասիրեն բաշխված ուսուցման եւ մոդելների տեղակայման մոտեցումները։
Ծրագրի առանձին դասընթացներ նվիրված են մեքենայական ուսուցման ժամանակակից ուղղություններին՝ գեներատիվ մոդելներին եւ մեծ լեզվային մոդելներին, համակարգչային տեսողությանը, նեյրոլեզվաբանական ծրագրավորմանը (NLP), առաջարկությունների եւ խոսքային համակարգերին։ Ուսանողները կկարողանան ընտրել լրացուցիչ առարկաներ եւ ձեւավորել ուսուցման անհատական ուղին՝ իրենց հետաքրքրություններից եւ մասնագիտական առաջնահերթություններից ելնելով։ Մասնակիցներին հասանելի կլինեն նաեւ Yandex School of Data Analytics-ի որոշ դասընթացներ։
Ծրագրի գործնական մասը ներառում է «Industrial Weekend»-ներ՝ հանդիպումներ Yandex Armenia-ի եւ Հայաստանի այլ տեխնոլոգիական ընկերությունների ML մասնագետների հետ։ Ուսանողները կվերլուծեն իրական համակարգերի օրինակներ, կծանոթանան դրանց ճարտարապետությանը, տեխնիկական լուծումներին եւ նախագծային առանցքային որոշումների տրամաբանությանը։ Բացի այդ, ծրագիրը ներառում է նախագծային աշխատանք, որի շրջանակում ուսանողները կկարողանան լուծել կիրառական եւ հետազոտական խնդիրներ։
Դասերը կանցկացվեն շաբաթական երկուսից երեք անգամ՝ Երեւանում գտնվող Yandex Armenia-ի գրասենյակում, ML School-ի հատուկ տարածքում, որի բացումը կկայանա այս տարվա հոկտեմբերին։
Ընդունելությունն իրականացվում է մրցութային կարգով։ Թեկնածուները պետք է անցնեն առցանց թեստավորում եւ օֆլայն հարցազրույց։ Ընդունելության փուլում կստուգվեն նրանց գիտելիքները մաթեմատիկայից, ալգորիթմներից եւ ծրագրավորումից։

09:58 | 27.08.26 | News | 159
Yandex Armenia and Armenian Code Academy are launching ML School Armenia, a two-year program designed to train highly skilled AI and ML professionals. The program will prepare participants to develop solutions for the technology sector, from classical machine learning systems to neural networks, computer vision systems, and large language models (LLMs).
No more than 30 participants will be admitted to the first cohort through a competitive selection process based on entrance assessments in mathematics, algorithms, and programming. The program will be free of charge for admitted participants and is open to students and professionals in IT, mathematics, and technical fields. Applications are open until September 12, 2026.
The core curriculum is based on the academic approaches and expertise of Yandex School of Data Analysis (YSDA) and combines fundamental training with practical work. Students will learn to work with data, select and tune ML models, evaluate the quality of solutions, train neural networks, optimize code and inference, and explore approaches to distributed training and model deployment.
Dedicated courses within the program cover modern areas of machine learning, including generative models and large language models, computer vision, NLP, recommendation systems, and speech technologies. Students will be able to choose additional courses and build their own learning path based on their interests and professional goals. Participants will also have access to selected YSDA courses.
The practical part of the program includes industry weekends — sessions with ML specialists from Yandex Armenia and other technology companies in the country. Students will examine examples of real-world systems and learn about their architecture, technical solutions, and the rationale behind key design decisions. In addition, the program includes project work, allowing students to tackle applied and research problems.
Classes will be held two to three times a week at the Yandex Armenia office in Yerevan, in the ML School space, which will open in October.
Admission is based on competitive selection. Applicants will take an online test and an in-person interview. The entrance selection process will assess their knowledge of mathematics, algorithms, and programming.