14:50 | 23.02.09 | Նորություններ | 12091
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ IT ձեռնարկությունների միությունը (UITE) կշարունակի համագործակցությունը կառավարության հետ` բիզնես մթնոլորտը բարելավելու եւ հարկային ու մաքսային վարչարարության չլուծված խնդիրները կարգավորելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին ասել է միության նախագահ Հովհաննես Ավոյանը` փետրվարի 21-ին Աղվերանում հանդես գալով ՀՀ IT ընկերությունների ղեկավարների ֆորումում:
UITE-ի գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն ընդգծել է կառավարության ուշադրությունը IT հատվածի նկամամբ` նշելով, որ ՙեթե 2008 թվականին պետական բյուջեով ոլորտի զարգացման համար նախատեսվում էր 100 մլն դրամ, ապա 2009թ.-ին այն արդեն կազմել է 250 մլն դրամ՚:
Կարեն Վարդանյանը նշել է IT ոլորտում որակավորված մասնագետների թվի կտրուկ ավելացման անհրաժեշտությունը` շեշտելով գործատուների եւ ուսանողների սերտ համագործակցության կարեւորությունը: Այդ համատեքստում վերաորակավորման եւ հավաստագրման կենտրոններ ստեղծելու նպատակով IT ձեռնարկությունների կոնսորցիում ստեղծելու գաղափար է արտահայտվել:
“Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը հայտնել է, որ 2008 թվականին Հայաստանում գործում էր 175 IT ձեռնարկություն, որոնցից 56-ը արտասահմանյան ընկերությունների մասնաճյուղեր էին:
Ընկերությունների 23%-ը զբաղվում է ծրագրային ապահովման արտասահմանյան պատվերների կատարմամբ (աութսորսինգ):
“ՀՀ IT հատվածի ընդհանուր եկամուտները 2008 թվականին կազմել են $ 110 մլն` տարեկան 27% միջին աճով”,- ասել է Բագրատ Ենգիբարյանը:
ՀՀ հատվածի հիմնախնդիրների թվում Բագրատ Ենգիբարյանը նշել է որակյալ մասնագետների ու գիտահետազոտական աշխատանքների ծավալի անբավարար մակարդակը:

14:50 | 23.02.09 | Новости | 12086
Ереван /Медиамакс/. Союз IT-предприятий (UITE) Армении продолжит сотрудничество с правительством для улучшения бизнес-климата и урегулирования нерешенных проблем налогового и таможенного администрирования.
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом сказал председатель Союза Оганнес Авоян, выступая 21 февраля в Агверане на форуме руководителей IT-компаний Армении.
Исполнительный директор UITE Карен Варданян отметил внимание правительства к IT-сектору, подчеркнув, что «если в 2008 году в госбюджете на развитие сферы было предусмотрено 100 млн драмов, то в 2009-м – уже 250 млн».
Карен Варданян отметил необходимость резкого увеличения числа квалифицированных кадров в сфере IT, подчеркнув важность тесного сотрудничества работодателей и студентов. В данном контексте была высказана идея создать консорциум IT-предприятий для создания центров переквалификации и сертифицирования.
Директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян сообщил, что в 2008 году в Армении действовало 175 IT-предприятий, 56 из которых - филиалы иностранных компаний.
23% компаний занимаются выполнением иностранных заказов по разработке программного обеспечения (аутсорсинг).
«Общие доходы армянского IT-сектора в 2008 году составили $110 млн, демонстрируя среднегодовой рост в 27% и составив 1.2% ВВП», - сказал Баграт Енгибарян.
Среди основных проблем IT-сферы Армении Баграт Енгибарян отметил нехватку кфалифицированных специалистов и недостаточный объем научно-исследовательских работ.