11:59 | 23.04.09 | Նորություններ | 5092
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հետագա համագործակցության զարգացման հարցեր է քննարկել է ՌԴ Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Սիսակյանի եւ ինստիտուտի Ֆլյորովի անվան միջուկային ռեակտորների լաբորատորիայի գիտական տնօրեն Յուրի Հովհաննիսյանի հետ:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունում, զրուցակիցները, մասնավորապես, քննարկել են Հայաստանում Միջուկային բժշկության կենտրոնի, Դիլիջան քաղաքում Միջազգային գիտակրթական եւ տեխնոլոգիական կենտրոնի ստեղծման, Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտի /ԵՖԻ/ հեռանկարային զարգացմանն ուղղված նախագծերը:
Նշվել է, որ ԵՖԻ զարգացման նախագծի իրականացման նպատակով նախատեսվում է ստեղծել Միջազգային փորձագիտական հանձնախումբ` Յուրի Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, որի կազմում կընդգրկվեն Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի հեղինակավոր գիտական կենտրոնների անվանի գիտնականներ:
ՀՀ վարչապետը եւ գիտնականները պայմանավորվել են նաեւ Երեւանում միջազգային գիտական համաժողով հրավիրելու վերաբերյալ, որի ընթացքում քննարկվելու է Հայաստանում ֆիզիկայի եւ աստղաֆիզիկայի հետագա զարգացումը:

11:59 | 23.04.09 | Новости | 5059
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян обсудил вопросы реализации совместных проектов с гендиректором российского Объединенного института ядерных исследований (ОИЯИ) Алексеем Сисакяном и научным директором лаборатории ядерных реакторов им. Флерова ОИЯИ Юрием Оганесяном.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе правительства Армении, собеседники, в частности, обсудили проекты создания в Армении Центра ядерной медицины, Международного научно-образовательного и технологического центра в Дилижане, а также перспективы развития Ереванского института физики (ЕИФ).
Было отмечено, что с целью выполнения проекта по развитию ЕИФ планируется создать международную экспертную комиссию под руководством Юрия Оганесяна, в состав которой войдут известные ученые из России, США, Великобритании, Франции и Германии.
Армянский премьер и российские ученые договорились также об организации и проведении в Ереване международной научной конференции, на которой будут обсуждены перспективы дальнейшего развития физики и астрофизики в Армении.