11:59 | 23.04.09 | Նորություններ | 5092
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հետագա համագործակցության զարգացման հարցեր է քննարկել է ՌԴ Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Սիսակյանի եւ ինստիտուտի Ֆլյորովի անվան միջուկային ռեակտորների լաբորատորիայի գիտական տնօրեն Յուրի Հովհաննիսյանի հետ:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունում, զրուցակիցները, մասնավորապես, քննարկել են Հայաստանում Միջուկային բժշկության կենտրոնի, Դիլիջան քաղաքում Միջազգային գիտակրթական եւ տեխնոլոգիական կենտրոնի ստեղծման, Երեւանի ֆիզիկայի ինստիտուտի /ԵՖԻ/ հեռանկարային զարգացմանն ուղղված նախագծերը:
Նշվել է, որ ԵՖԻ զարգացման նախագծի իրականացման նպատակով նախատեսվում է ստեղծել Միջազգային փորձագիտական հանձնախումբ` Յուրի Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, որի կազմում կընդգրկվեն Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի հեղինակավոր գիտական կենտրոնների անվանի գիտնականներ:
ՀՀ վարչապետը եւ գիտնականները պայմանավորվել են նաեւ Երեւանում միջազգային գիտական համաժողով հրավիրելու վերաբերյալ, որի ընթացքում քննարկվելու է Հայաստանում ֆիզիկայի եւ աստղաֆիզիկայի հետագա զարգացումը:

11:59 | 23.04.09 | News | 5084
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Tigran Sargsian discussed issues of realizing joint projects with the General Director of the Joint Institute for Nuclear Research (JINR) Aleksey Sisakyan and the Scientific Director of the JINR Laboratory of fast reactors after Flerov Yuri Hovhannisyan.
As Mediamax was told in the press service of the Armenian government, the interlocutors, particularly, discussed the projects on setting up a Center for Nuclear Medicine, and International Scientific-Educational and Technologic Center in Dilijan in Armenia, as well as the prospects for development of Yerevan Physics Institute (YERPHI).
It was noted that aiming at realization of projects on developing YERPHI, they plan to set up an expert commission headed by Yuri Hovhannisyan, which will include famous scientists from Russia, the USA, Great Britain, France and Germany.
Armenian Prime Minister and the Russian scientists also agreed upon organization and realization of an international scientific conference in Yerevan, during which they will discuss the prospects of further development of physics and astrophysics in Armenia.