16:43 | 12.05.09 | Նորություններ | 5186
Երևան /Մեդիամաքս/. ՀՀ ինտերնետ-պրովայդերների կողմից սեփական ենթակառուցվածքների ստեղծումը ոչ մի կերպ կապված չէ «ԱրմենՏելի» եւ պրովայերների ցանցերի միջեւ միացումների առկայության/բացակայության հետ:
Այդ մասին ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է «ԱրմենՏելի» մամլո քարտուղար Անուշ Բեղլոյանը` մեկնաբանելով ADC-ի կոմերցիոն տնօրենի խոսքերն այն մասին, որ «ԱրմենՏելը» պետք է ապահովեր փոխկապակցումը պրովայդերների միջեւ, սակայն դրա դիմաց բարձր վճար էր սահմանել, որի արդյունքում վերջիններս սկսեցին ինքնուրույն ստեղծել ենթակառույցներ:
«ԱրմենՏելի» եւ ինտերնետային հասանելիության ծառայություններ մատուցող օպերատորների տվյալների փոխանցման ցանցերի միջեւ գոյություն ունեն միացումներ, որոնք ապահովում են լոկալ թրաֆիքի փոխանակումը / «պիրինգային» միացումներ/: Ինտերնետային պրովայդերների ցանցերի միջեւ այդ փոխանակումը իրականացվում է անվճար: Հայաստանի ինտերնետ-պրովայդերների կողմից սեփական ենթակառույցների ստեղծումը ոչ մի կերպ կապված չէ «ԱրմենՏելի» եւ պրովայերների ցանցերի միջեւ միացումների առկայության/բացակայության հետ: Այլընտրանքային ցանցերի ստեղծումը կարելի է միայն ողջունել: Դա նորմալ համաշխարհային փորձ է, որն առկա է բոլոր երկրներում` որպես հեռահաղորդակցային շուկայի ազատականացման արդյունք»,- ասել է Անուշ Բեղլոյանը:

16:43 | 12.05.09 | Новости | 4864
Ереван /Медиамакс/. Строительство интернет-провайдерами Армении собственной инфраструктуры никак не связано с наличием/отсутствием соединений между сетями «АрменТел» и сетями провайдеров.
Об этом в интервью агентству Медиамакс сказала пресс-секретарь «АрменТел» Ануш Беглоян, комментируя заявление коммерческого директора ADC о том, что «АрменТел» должен был обеспечивать интерконнект между провайдерами, однако установил за это высокую плату, вследствие чего последние начали самостоятельно строить инфраструктуру.
«Между сетями передачи данных «АрменТел» и сетями операторов, предоставляющих услуги доступа в Интернет, существуют соединения, обеспечивающие обмен локальным трафиком («пиринговые» соединения). Этот обмен между сетями интернет-провайдеров осуществляется бесплатно. Строительство интернет-провайдерами Армении собственной инфраструктуры никак не связано с наличием/отсутствием соединений между сетями «АрменТел» и сетями провайдеров. Строительство альтернативных сетей можно лишь привествовать. Это нормальная общемировая практика, которая наблюдается во всех странах как следствие либерализации рынка телекоммуникаций», - сказала Ануш Беглоян.