11:06 | 27.08.09 | Նորություններ | 5119
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Արմինկո”-ն “ԱրմենՏել”-ին առաջարկում է ստորագրել պիրինգի (ցանցերի միջեւ թրաֆիքի փոխանակման ոլորտում ինտերնետ-պրովայդերների տեխնիկական փոխգործակցության) մասին երկկողմ պայմանագիր, որը կազմվել է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ կողմից:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել է “Արմինկո”-ի տեխնիկական տնօրեն Գրիգոր Սաղյանը, ենթադրվում է, որ պայմանագրում կնշվի “ԱրմենՏել”-ի նոր թողունակությունը, ընկերության ցանցերի ցուցակը, ինչպես նաեւ կսահմանազատվի “ԱրմենՏել”-ի եւ “Արմինկո”-ի ցանցերը կապող գծերի սպասարկման պատասխանատվությունը: Գրիգոր Սաղյանի խոսքերով, այդ միջոցառումները թույլ կտան բարձրացնել “ԱրմենՏել”-ի սահմանած 2 Մբիտ/վրկ հասանելիությամբ պիրինգը:
Նա հույս է հայտնել, որ “ԱրմենՏել”-ի նոր մենեջմենթը կստորագրի փոխկապակցման մասին ՀԾԿՀ-ի առաջարկած պայմանագիրը: “Ավելին, եթե ՀԾԿՀ-ի առաջարկությունն ինչ-ինչ պատճառներով ձեռք չտա “ԱրմենՏել”-ին, եւ ընկերությունը կազմի պիրինգի մասին սեփական պայմանագիր, մենք համաձայն ենք ստորագրել այն”, - ասել է Գրիգոր Սաղյանը: “Արմինկո”-ի տեխնիկական տնօրենի խոսքերով, նշված միջոցառումները թույլ կտան լուծել երկու ընկերությունների ցանցերի միջեւ պիրինգի հետ կապված խնդիրները, որոնք առկա են արդեն 4 տարի:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի խնդրանքով մեկնաբանելով “Արմինկո”-ի տեխնիկական տնօրենի առաջարկությունը` “ԱրմենՏել”-ի մամլո քարտուղար Անուշ Բեղլոյանն ասել է.
“Պարոն Սաղյանի հիշատակած պայմանագրի նախնական տարբերակը ՀԾԿՀ-ի կողմից տարածվել էր ՏՏ հանրության անդամների միջեւ, որպեսզի քննարկվեր որպես խորհուրդ տրվող տիպական պայմանագիր: ՏՏ հանրության մասնակիցները, այդ թվում նաեւ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերությունների խորհուրդը, բազմաթիվ նկատողություններ եւ առաջարկություններ են արել դրա փոփոխման վերաբերյալ, բարձրաձայնվել են նաեւ այդ փաստաթղթում գոյություն ունեցող իրավաբանական ռիսկերը: Հենց այդ պատճառով ներկայումս “ԱրմենՏել” ՓԲԸ-ն չի դիտարկում այն որպես վերջնական փաստաթուղթ”:

11:06 | 27.08.09 | Новости | 5158
Ереван /Медиамакс/. «Арминко» предлагает «АрменТел» подписать двусторонний договор о пиринге (техническое взаимодействие интернет-операторов в области обмена трафиком между сетями), составленный Комиссией по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении.
Как сообщил Медиамакс технический директор «Арминко» Григор Сагян, предполагается, что в договоре будет отмечена новая пропускная способность «АрменТел», список сетей компании, а также разграничена ответственность за обслуживание линии, связывающей сети «АрменТел» и «Арминко». По словам Григора Сагяна, данные мероприятия позволят повысить установленный «АрменТел» доступ пиринга в 2 Мбит/сек.
Он выразил надежду, что новый менеджмент «АрменТел» подпишет договор об интерконнекте, предложенный КРОУ. «Более того, если предложение КРОУ по каким-то причинам не устроит «АрменТел», и компания составит собственный договор о пиринге, то мы согласны подписать его», - сказал Григор Сагян. По словам технического директора «Арминко», отмеченные мероприятия позволят решить проблемы с пирингом между сетями двух компаний, имеющиеся уже 4 года.
Комментируя по просьбе Медиамакс предложение технического директора «Арминко», пресс-секретарь «АрменТел» Ануш Беглоян сказала:
«Черновой текст договора, упоминаемого г-ном Сагияном, был распространен КРОУ среди  членов IT-сообщества для обсуждения в качестве рекомендуемого типового договора.  Участники IT-сообщества, в том числе и Совет компаний по информационным технологиям,  высказали множество замечаний и внесли предложения по его изменению, были также озвучены существенные юридические риски, содержащиеся в данном документе. Именно поэтому в настоящее время ЗАО «АрменТел» не рассматривает его в качестве окончательного документа».