11:49 | 17.01.11 | Նորություններ | 6696
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2011թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտել «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխությունները, ըստ որոնց հարկային  հաշիվների դուրսգրումն իրականացվում է էլեկտրոնային  եղանակով` ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից  մշակված  e-invoice  ծրագրով:
Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով նշված նորամուծությունները` բիզնեսի ավտոմատացման համակարգեր մշակող «Հայկական ծրագրեր» ընկերության հաշվապահական համակարգերի բաժնի ղեկավար Սամվել Գրիգորյանն ասել է, որ չնայած ընկերությունն իր ծրագրում կատարել է բոլոր անհրաժեշտ փոփոխությունները, այս տարբերակով աշխատելիս դժվարանում է վաճառք կազմակերպելը, քանի որ երկարում են հաշիվ-ապրանքագրի ստեղծման հետ կապված քայլերը, ավելանում են պահանջները տեխնիկական լուծումների եւ մարդկային գործոնի նկատմամբ:
«Մինչ այս օրենքի փոփոխությունը մեր ծրագրով աշխատող հաճախորդը հարկային հաշիվ դուրս գրելուց կատարում էր հետեւյալ քայլերը. ստեղծում էր հաշիվ-ապրանքագիր, տպում էր այն, ստորագրում եւ տալիս գնորդին: Այժմ հաշիվ-ապրանքագիրը ստեղծելուց հետո այն անհրաժեշտ է արտահանել որպես XML ֆորմատով ֆայլ, ներմուծել  e-invoice ծրագրի մեջ, օնլայն ռեժիմում գեներացնել հարկային հաշվի սերիան եւ համարը, ինչից հետո անհրաժեշտության դեպքում արտահանել PDF ֆորմատով, տպել, ստորագրել եւ տալ գնորդին», - ասել է Սամվել Գրիգորյանը:
Նա հավելել է, որ այնուհետեւ անհրաժեշտ է նաեւ գեներացված հարկային հաշվի սերիան եւ համարը նորից գրանցել «ArmSoft--Հաշվապահություն 4.0» համակարգում, որպեսզի հետագայում «Տեղեկանք հարկային հաշիվների վերաբերյալ» հաշվետվությունը լրացվի ճիշտ եւ ապահովվի հետադարձ կապը:
1C ծրագրային հենքի վրա բիզնեսի ավտոմատացման համակարգեր ստեղծող «ԱկԹրեյդ-Սոֆթ» ընկերության տնօրեն Տիգրան Սարգսյանը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ իրենց ծրագիրը նույնպես թույլ է տալիս դուրս գրել անսահմանափակ թվով հարկային հաշիվներ մեկ XML ֆայլով, ներմուծել e-invoice-ի մեջ, ինչից հետո սերիա եւ համար ստացած հաշիվները նույնատիպ կերպով հետ ներմուծել «ԱկԹրեյդ-Հաշվապահություն» ծրագրի մեջ:
«Այնուամենայնիվ, ծրագրով աշխատելու համար անհրաժեշտ է Պետեկամուտների կոմիտեից ստանալ համապատասխան էլեկտրոնային ստորագրության իրավունք, որի տրամադրման գործընթացի ձգձգումների պատճառով հարկ վճարողները ստիպված են լինում կոմիտեից ժամանակավորապես ձեռքբերել արդեն նշված սերիա-համարներով պատրաստի բլանկեր եւ գործարքների ժամանակ լրացնել դրանք ձեռքով: Արդյունքում էապես երկարում է հարկային հաշիվների դուրսգրման գործընթացը: Մենք, մասնավորապես, այս իրավունքը ստանալու համար դիմել էինք Պետեկամուտների կոմիտեին դեռեւս դեկտեմբերին, բայց մինչ այժմ պատասխան չենք ստացել», - ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով, ավելի նպատակահարմար կլիներ, որ կոմիտեն ներկայիս փուլում հարկ վճարողներին տրամադրեր միայն սերիա-համարներ, այլ ոչ թե պարտադրեր գրավոր լրացման համար պատրաստի բլանկերի ձեռքբերումը:

11:49 | 17.01.11 | News | 6643
Yerevan /Mediamax/. Starting from January 1, the changes in the law “On VAT” came into effect. According to those changes, tax billing is realized electronically with the use of an e-invoice program, elaborated by the State Revenue Committee of Armenia.
Commenting on Mediamax’s request on these changes, Head of Accounting Systems’ Department of “ArmSoft” Business Automation System’s Developer Company Samvel Grigoryan stated that despite the fact that the company has introduced all necessary changes in its program, such style of work complicates organization of payments by customers, since the number of steps, related to establishment of a tax account, increases, and the requirements towards technical solutions and the human factor increase as well.
“Before legislative changes, the customer, working with our program, made the following steps: created a sale invoice, estimated it, signed and presented to the buyer. Now, after creation of the invoice, one should convert it into an XML format file, import in the e-invoice program, generate the serial number and the number of the tax account online, after which, in case of necessity, convert it into PDF format, print out, sign and present to the buyer”, Samvel Grigoryan stated.
He added that after that, one should generate the serial number and the number of the tax account in “ArmSoft-Accounting 4.0” program’s system, so that the “Tax Account Reference” is filled in correctly and is provided with feedback in future.
Director of “AcTrade-Soft” Company (elaborator of business automation systems on the basis of 1C software) Tigran Sargsian stated in an interview to Mediamax that their program also allows billing an unlimited number of tax accounts in one XML file, upload it into the e-invoice, after which import the accounts, which have received serial numbers and tax account numbers the same way into the “AcTrade-Accounting” program.
“Nevertheless, in order to work in the program, one should be granted the corresponding right for electronic signature by the State Revenue Committee, the provision of which is delayed, and this is why the taxpayers are forced to temporarily acquire the ready blanks of tax accounts with the indicated serial number and tax account number from the Committee and fill them in by hand. We, in particular, turned to them in order to receive an electronic signature back in December, but we have not so far received the response of the tax bodies”, Tigran Sargsian stated.
According to him, it would be more expedient if the State Revenue Committee provided the taxpayers only with the serial numbers and the numbers of invoices at the given stage, and not their ready blanks.