11:49 | 17.01.11 | Նորություններ | 6696
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2011թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտել «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխությունները, ըստ որոնց հարկային  հաշիվների դուրսգրումն իրականացվում է էլեկտրոնային  եղանակով` ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից  մշակված  e-invoice  ծրագրով:
Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով նշված նորամուծությունները` բիզնեսի ավտոմատացման համակարգեր մշակող «Հայկական ծրագրեր» ընկերության հաշվապահական համակարգերի բաժնի ղեկավար Սամվել Գրիգորյանն ասել է, որ չնայած ընկերությունն իր ծրագրում կատարել է բոլոր անհրաժեշտ փոփոխությունները, այս տարբերակով աշխատելիս դժվարանում է վաճառք կազմակերպելը, քանի որ երկարում են հաշիվ-ապրանքագրի ստեղծման հետ կապված քայլերը, ավելանում են պահանջները տեխնիկական լուծումների եւ մարդկային գործոնի նկատմամբ:
«Մինչ այս օրենքի փոփոխությունը մեր ծրագրով աշխատող հաճախորդը հարկային հաշիվ դուրս գրելուց կատարում էր հետեւյալ քայլերը. ստեղծում էր հաշիվ-ապրանքագիր, տպում էր այն, ստորագրում եւ տալիս գնորդին: Այժմ հաշիվ-ապրանքագիրը ստեղծելուց հետո այն անհրաժեշտ է արտահանել որպես XML ֆորմատով ֆայլ, ներմուծել  e-invoice ծրագրի մեջ, օնլայն ռեժիմում գեներացնել հարկային հաշվի սերիան եւ համարը, ինչից հետո անհրաժեշտության դեպքում արտահանել PDF ֆորմատով, տպել, ստորագրել եւ տալ գնորդին», - ասել է Սամվել Գրիգորյանը:
Նա հավելել է, որ այնուհետեւ անհրաժեշտ է նաեւ գեներացված հարկային հաշվի սերիան եւ համարը նորից գրանցել «ArmSoft--Հաշվապահություն 4.0» համակարգում, որպեսզի հետագայում «Տեղեկանք հարկային հաշիվների վերաբերյալ» հաշվետվությունը լրացվի ճիշտ եւ ապահովվի հետադարձ կապը:
1C ծրագրային հենքի վրա բիզնեսի ավտոմատացման համակարգեր ստեղծող «ԱկԹրեյդ-Սոֆթ» ընկերության տնօրեն Տիգրան Սարգսյանը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ իրենց ծրագիրը նույնպես թույլ է տալիս դուրս գրել անսահմանափակ թվով հարկային հաշիվներ մեկ XML ֆայլով, ներմուծել e-invoice-ի մեջ, ինչից հետո սերիա եւ համար ստացած հաշիվները նույնատիպ կերպով հետ ներմուծել «ԱկԹրեյդ-Հաշվապահություն» ծրագրի մեջ:
«Այնուամենայնիվ, ծրագրով աշխատելու համար անհրաժեշտ է Պետեկամուտների կոմիտեից ստանալ համապատասխան էլեկտրոնային ստորագրության իրավունք, որի տրամադրման գործընթացի ձգձգումների պատճառով հարկ վճարողները ստիպված են լինում կոմիտեից ժամանակավորապես ձեռքբերել արդեն նշված սերիա-համարներով պատրաստի բլանկեր եւ գործարքների ժամանակ լրացնել դրանք ձեռքով: Արդյունքում էապես երկարում է հարկային հաշիվների դուրսգրման գործընթացը: Մենք, մասնավորապես, այս իրավունքը ստանալու համար դիմել էինք Պետեկամուտների կոմիտեին դեռեւս դեկտեմբերին, բայց մինչ այժմ պատասխան չենք ստացել», - ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով, ավելի նպատակահարմար կլիներ, որ կոմիտեն ներկայիս փուլում հարկ վճարողներին տրամադրեր միայն սերիա-համարներ, այլ ոչ թե պարտադրեր գրավոր լրացման համար պատրաստի բլանկերի ձեռքբերումը:

11:49 | 17.01.11 | Новости | 6630
Компании по автоматизации бизнеса комментируют внедрение в Армении электронной системы выписывания налоговых счетов
Ереван /Медиамакс/. С 1 января 2011 года вошли в силу изменения в «Законе о налоге на добавленную стоимость», по которым выписывание налоговых счетов производится электронным путем с использованием программы e-invoice, разработанной Комитетом по госдоходам Армении.
Комментируя по просьбе Медиамакс данные изменения, руководитель отдела бухгалтерских систем компании-разработчика систем автоматизации бизнеса “ArmSoft” Самвел Григорян сказал, что несмотря на то, что компания ввела в свою программу все необходимые изменения, такой образ работы осложняет организацию продаж клиентами, поскольку увеличивается число шагов, связанных с созданием налогового счета, и растут требования по отношению к техническим решениям и человеческому фактору.
«До законодательных изменений работающий с нашей программой клиент совершал следующие шаги: создавал счет-фактуру продажи, распечатывал ее, подписывал и вручал покупателю. Теперь же после создания счет-фактуры ее необходимо экспортировать в файл формата XML, импортировать в программу e-invoice, сгенерировать в режиме он-лайн серию и номер налогового счета, после чего, при необходимости, экспортировать его в формат PDF, распечатать, подписать и вручить покупателю», - сказал Самвел Григорян.
Он добавил, что после этого необходимо также ввести сгенерированную серию и номер в систему программы «ArmSoft-Бухгалтерия 4.0», чтобы в дальнейшем отчет «Справка о налоговом счете» был заполнен правильно и была обеспечена обратная связь.
Директор компании «АкТрейд-Софт» (разработчик систем автоматизации бизнеса на программной базе 1C) Тигран Саргсян в интервью Медиамакс сказал, что их программа также позволяет выписывать неограниченное число налоговых счетов одним XML файлом, загружать его в e-invoice, после чего аналогичным способом импортировать счета, получившие серию и номер, в программу «АкТрейд-Бухгалтерия».
«Тем не менее, для работы в программе нужно получить от Комитета по госдоходам соответствующее право на электронную подпись, предоставление которого затягивается, и поэтому налогоплательщики вынуждены временно приобретать у Комитета готовые бланки налоговых счетов с отмеченными серией и номером и заполнять их от руки. Мы, в частности, обратились за получением электронной подписи еще в декабре, но до сих пор не получили ответа налоговых органов», - сказал Тигран Саргсян.
По его словам, было бы целесобразнее, если бы Комитет по госдоходам на нынешнем этапе предоставлял налогоплательщикам лишь серии и номера счет-фактур, а не их готовые бланки.