10:35 | 20.05.11 | Նորություններ | 5278
- Հիմնադրումից հետո ARMIX-ը երկար ժամանակ աջակցություն էր ակնկալում ՀՀ կառավարությունից, որը խոստանում էր օժանդակել հիմնադրամի գործունեությանը, այդ թվում նաեւ շենքի տրամադրման հարցում, քանի որ դա ամենալուրջ հարցերից մեկն էր հիմնադրամի առանձնահատկության պատճառով:
Շենքը պետք է անպայման գտնվեր Տիգրան Մեծի 4 հասցեում, որտեղ պատմականորեն ստեղծվել էր մալուխային ցանցը, եւ դրա տեղափոխումն այլ վայր շատ դժվար էր: Էկոնոմիկայի նախարարությունը խոստանում էր օգնել այդ շենքի հարցում, սակայն երկար սպասումներից հետո մենք սեփական ուժերով վարձակալեցինք այն:
Տեխնիկական աշխատանքները սկսվեցին 2010թ. նոյեմբերին, եւ այսօր 6 պրովայդերներ կատարում են թրաֆիկի փոխանակում:
Ինչո՞վ է կարեւոր նախաձեռնությունը:
Առաջինը՝ մեր թրաֆիկի անվտանգությունն է: Երկրորդը` արագությունն ու ծախսերը: Օրինակ, եթե Երեւանում մի շենքից մյուսն անցնելու համար թրաֆիկն անցնում է Ֆրանկֆուրտով, ապա, բնականաբար, ավելի մեծ ծախսեր են արվում: Թրաֆիկի փոխանակումը բարձրացնում է տվյալների փոխանցման արագությունը եւ նվազեցնում արժեքը, ինչը ի վերջո պետք է ազդի վերջնական սպառողի վրա: Սպառողները փոփոխություններ կզգան մինչեւ տարեվերջ: Երրորդը՝ կապուղիների դիվերսիֆիկացումն է: Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանը հաճախ բախվում է արտաքին ինտերնետ-կապուղիների խափանման խնդրի հետ: Իհարկե, այսօր տեղական պրովայդերների միջեւ առկա է փոխկապակցում peer-to-peer (p2p) սկզբունքով, սակայն 10 Մբտ թողունակությունը կարող է ապահովել միայն պրովայդերի ծառայողական թրաֆիկի փոխանակումը, այլ ոչ թե ողջ պահուստային պատճենումը (backup):
- Ներկայումս քանի՞ ընկերություններ են համագործակցում ARMIX հիմնադրամի շրջանակներում, կա՞ն արդյոք գործունեության ոլորտի ընդլայնման հեռանկարներ:
- Հիմնադրամի ստեղծման հռչակագրին միացել են 13 ընկերություններ, այդ թվում` 2 խոշոր օպերատորներ («ՎիվաՍել-ՄՏՍ» եւ «Օրանժ Արմենիա»): Սպասվում է նաեւ «ԱրմենՏել» ընկերության միացումը, որի հետ 2010թ. նոյեմբերին ձեռք է բերվել նախնական համաձայնություն: Ընկերությունում ասել են, որ ARMIX-ին միանալու հնարավորության հարցը կսկսեն քննարկել հիմնադրամի աշխատանքների մեկնարկից հետո: Ինձ թվում է, որ մեկ ամսվա ընթացքում այդ հարցը կարող է պարզաբանվել:
Ինչ վերաբերում է հիմնադրամի գործունեության ընդլայնմանը, ապա կարելի է ասել, որ ներքին թրաֆիկի արագության բարձրացման եւ գների իջեցման շնորհիվ հնարավորություն է առաջանում զարգացնել տեղական քոնթենթը եւ ռեսուրսները տեղադրել լոկալ հոսթինգ-սերվերների վրա: Դա կհանգեցնի հոսթինգի ծառայության զարգացմանը Հայաստանում, որը Վրաստանի համեմատ ներկայումս գտնվում է խղճուկ վիճակում:

10:35 | 20.05.11 | Новости | 5232
- После создания ARMIX долгое время ждал поддержки правительства Армении, которое обещало содействовать деятельности фонда, в том числе, в вопросе помещения, так как этот вопрос был одним из самых серьезных ввиду его специфики.
Помещение должно было находиться в районе ул. Тиграна Меци 4, где исторически была создана кабельная сеть, и ее перемещение в другое место представляло особую сложность. Министерство экономики обещало помочь с помещением, однако после долгих ожиданий мы собственными силами арендовали его.
Технические работы начались в ноябре 2010 года, и сегодня 6 провайдеров осуществляют обмен трафиком.
Чем важна эта инициатива?
Первое - это безопасность нашего трафика. Второе –скорость и затраты. Например, если для перехода из одного здания в другое в Ереване трафик проходит через Франкфурт, естественно, это обходится намного дороже. Обмен трафиком снижает стоимость и увеличивает скорость передачи данных, что в конечном итоге должно подействовать на пользователей. Пользователи почувствуют перемены до конца этого года. Третье - диверсификация каналов связи. Не секрет, что Армения часто сталкивается с проблемой нарушения внешних интернет-каналов. Конечно, сегодня среди местных провайдеров существует интерконнект по  принципу peer-to-peer (p2p), однако пропускная способность в 10 Мбит может обеспечить всего лишь обмен служебного трафика провайдера, но не все резервное копирование (backup).
-  Сколько компаний  сегодня сотрудничают в рамках фонда ARMIX,  есть ли перспективы расширения сферы деятельности?
- 13 компаний присоединились к декларации о создании фонда, две из которых - крупные (ВиваСелл-МТС и Orange). Ожидается также присоединение компании «АрменТел», с которой в ноябре 2010 года была достигнута предварительная договоренность. В компании сказали, что начнут обсуждать вопрос возможного присоединения к ARMIX  после начала работы фонда. Мне кажется, что в течение месяца этот вопрос может прояснится.
Что касается расширения сферы деятельности фонда, то можно сказать, что благодаря снижению цен и повышению скорости внутреннего трафика, появляется возможность развития локального контента и размещения ресурсов на локальных хостинг-серверах. Это приведет к развитию услуги хостинга в Армении, которая, по сравнению с Грузией, сегодня находится в плачевном состоянии.