13:09 | 20.05.11 | Նորություններ | 5467
Արտասահմանյան ինտերնետ-վճարումների ընդունման անհնարինությունը մնում է էլ. առեւտրի զարգացման հիմնական խնդիրը
Երեւան: Մեդիամաքս: Էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման խնդիրներն այսօր Երեւանում քննարկվում են ՏՏ-հատվածի, ՀՀ Կենտրոնական բանկի, Պետեկամուտների կոմիտեի, վճարահաշվարկային կազմակերպությունների եւ շահագրգիռ այլ կողմերի մասնակցությամբ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Overall Solutions (որը մշակել է Հայաստանում հյուրանոցների առցանց ամրագրման համակարգը) ընկերության տնօրեն Դավիթ Քոթանյանն ասել է, որ Հայաստանում էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման ճանապարհին հիմնական չլուծված խնդիրներն են ներքին լուծումների միջոցով արտասահմանյան ինտերնետային վճարումների ուղղակի ընդունման անհնարինությունը եւ ոլորտի իրավական կարգավորման անբավարար մակարդակը:
«Արտասահմանյան ինտերնետ-վճարումների ընդունման արտոնագրեր ձեռք բերելու համար բանկերը ՏՏ-ընկերություններից պահանջում են այդ բիզնեսի շահութաբերության գնահատում, ինչը, կարծում եմ, իմաստ չունի, եթե հաշվի առնենք աշխարհում էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման տեմպը»,- ասել է Դավիթ Քոթանյանը: Նա նկատել է, որ բիզնեսի այդ տեսակի զարգացման ճանապարհին արհեստական դժվարությունների առկայության պայմաններում Հայաստանը ռիսկի է դիմում այդ ոլորտում ետ մնալ իր հարեւաններից եւ ԱՊՀ մյուս երկրներից:

13:09 | 20.05.11 | News | 5474
Main problem hampering the development of e-commerce in Armenia is the impossibility of direct acceptance of foreign internet-payments
Yerevan/Mediamax/. Issues related to the development of e-commerce are discussed in Yerevan today with the participation of representatives of IT-sector, Central Bank (CB), State Revenue Committee of Armenia, payment and account organizations and other interested sides.
Director of Overall Solutions (the company has developed an on-line hotel booking system in Armenia) David Kotanyan said that the main factor hampering the development of e-commerce in Armenia is the impossibility of direct acceptance of internet-payments from abroad through internal solutions and the inadequate level of legal regulation of the sphere.
“Banks require business profitability assessment from an IT-company for getting a license to accept foreign internet payments, which I believe is senseless taking into account the speed of development of e-commerce worldwide,” David Kotanyan said. He noted that given artificial obstacles on the path of development of that business, Armenia runs the risk of falling behind its neighbors and other CIS countries in this sphere.