13:09 | 20.05.11 | Նորություններ | 5467
Արտասահմանյան ինտերնետ-վճարումների ընդունման անհնարինությունը մնում է էլ. առեւտրի զարգացման հիմնական խնդիրը
Երեւան: Մեդիամաքս: Էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման խնդիրներն այսօր Երեւանում քննարկվում են ՏՏ-հատվածի, ՀՀ Կենտրոնական բանկի, Պետեկամուտների կոմիտեի, վճարահաշվարկային կազմակերպությունների եւ շահագրգիռ այլ կողմերի մասնակցությամբ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Overall Solutions (որը մշակել է Հայաստանում հյուրանոցների առցանց ամրագրման համակարգը) ընկերության տնօրեն Դավիթ Քոթանյանն ասել է, որ Հայաստանում էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման ճանապարհին հիմնական չլուծված խնդիրներն են ներքին լուծումների միջոցով արտասահմանյան ինտերնետային վճարումների ուղղակի ընդունման անհնարինությունը եւ ոլորտի իրավական կարգավորման անբավարար մակարդակը:
«Արտասահմանյան ինտերնետ-վճարումների ընդունման արտոնագրեր ձեռք բերելու համար բանկերը ՏՏ-ընկերություններից պահանջում են այդ բիզնեսի շահութաբերության գնահատում, ինչը, կարծում եմ, իմաստ չունի, եթե հաշվի առնենք աշխարհում էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման տեմպը»,- ասել է Դավիթ Քոթանյանը: Նա նկատել է, որ բիզնեսի այդ տեսակի զարգացման ճանապարհին արհեստական դժվարությունների առկայության պայմաններում Հայաստանը ռիսկի է դիմում այդ ոլորտում ետ մնալ իր հարեւաններից եւ ԱՊՀ մյուս երկրներից:

13:09 | 20.05.11 | Новости | 5167
Невозможность прямого принятия зарубежных интернет-платежей остается главной проблемой для развития эл-коммерции в Армении
Ереван/Медиамакс/. Вопросы развития электронной коммерции обсуждаются сегодня в Ереване с участием представителей ИТ-сектора, Центрального банка (ЦБ) и Комитета по госдоходам Армении, платежно-расчетных организаций и других заинтересованных  сторон.
Как сообщает Медиамакс, директор компании Overall Solutions (разработавшей систему он-лайн резервирования отелей в Армении) Давид Котанян сказал, что главными нерешенными проблемами на пути развития электронной коммерции в Армении остаются невозможность принятия интернет-платежей из-за рубежа напрямую посредством внутренних решений и недостаточный уровень правового регулирования сферы.
«Для приобретения лицензий на принятие иностранных интернет-платежей банки требуют у ИТ-компаний оценки рентабельности этого бизнеса, что, думаю, не имеет смысла с учетом того, какими темпами в мире развивается электронная торговля», - сказал Давид Котанян. Он заметил, что в условиях наличия искусственных трудностей на пути развития данного вида бизнеса, Армения рискует намного отстать в данной области от своих своих соседей и других стран СНГ.