11:18 | 01.12.11 | Նորություններ | 4558
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամուլի ծառայությունը հերքել է հրապարակումներն այն մասին, որ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը մտադիր է մասնակցել 2013թ. ՀՀ նախագահի ընտրություններում:
Ներկայացնում ենք ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հաղորդագրությունը.
«Ս.թ. նոյեմբերի 29-ին «CNews» լրատվամիջոցը հրապարակել է «ՄՏՍ ընկերությունը Հայաստանի պոտենցիալ նախագահին վարկավորել է 90 միլիոն ամերիկյան դոլար գումարով» վերնագրով հոդված, որով տարածվել է կեղծ տեղեկատվություն` հղում կատարելով «շուկայի մասնակիցներին» և «մրցակիցներից մեկի ներքին աղբյուրին»:
Հոդվածում, մասնավորապես, նշվում է, իբրև թե «Ղ-Տելեկոմ» Ընկերության («ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ապրանքային նշան) գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը 2013թ. Հայաստանում կայանալիք նախագահական ընտրություններին մասնակցելու քաղաքական հավակնություններ ունի, և այդ նպատակով «Մոբիլնիե Տելեսիստեմի» ընկերությունը (ՄՏՍ) նրան ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում: Բացի այդ, հոդվածում նշվում է, թե իբր Ընկերության կողմից բարեգործական գործունեության իրականացման համար օգտագործվող միջոցների աղբյուր կարող են հանդիսանալ Լիբանանի հայկական համայնքի կողմից հավաքված միջոցները:
Կարելի է միայն ենթադրել, թե ովքեր են կեղծ տեղեկատվությունը տարածող «շուկայի մասնակիցները» և «մրցակիցներից մեկի ներքին աղբյուրը», և թե հատկապես ինչ նպատակներ են նրանք հետապնդում: Ենթադրյալ մրցակիցների նմանատիպ գործողություններն անպարկեշտ են, անազնիվ և միանգամայն անընդունելի:
Անգամ առանց վերոհիշյալ տեղեկատվությունը մանրամասն վերլուծելու` հարկ ենք համարում նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն, Նախագահի թեկնածու կարող է լինել վերջին 10 տարում Հայաստանի քաղաքացիություն ունեցող, հանրապետությունում մշտապես բնակվող և ընտրական իրավունք ունեցող ֆիզիկական անձը: Ռալֆ Յիրիկյանը ոչ միայն չունի որևէ քաղաքական պաշտոնի ընտրվելու կամ նշանակվելու քաղաքական հավակնություն, ինչի համար նա հստակ հայտարարել է բազմիցս, այլև չի համապատասխանում թեկնածու առաջադրվելու համար պահանջվող չափանիշներից և ոչ մեկին:
Ինչ վերաբերում է Ընկերության սոցիալական գործունեությանը, ապա այն իրականացվում է բացառապես Ընկերության միջոցների հաշվին՝ կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության հաստատված ծրագրի շրջանակներում:
Ընկերությունը հպարտ է Հայաստանում գործարար մտածելակերպի նոր մշակույթի ներդրման և կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության խոշոր ծրագրերի իրականացման առաջամարտիկը լինելու համար: Ցավալի է, որ նման նախաձեռնությունները կարող են դառնալ էժանագին և անհարիր շահարկումների առարկա»:

11:18 | 01.12.11 | Новости | 4595
Ереван/Медиамакс/. Пресс-служба сотового оператора ВиваСелл-МТС опровергла сегодня сообщения о том, что гендиректор компании Ральф Йирикян якобы намерен принять участие в президентских выборах в Армении в 2013 году.
Приводим текст сообщения ВиваСелл-МТС полностью:
«29-го ноября с.г. СМИ «CNews» опубликовало статью под заголовком «МТС прокредитовала потенциального президента Армении на $90 млн», посредством которой тиражируется ложная информация, со ссылкой на «участников рынка» и «источника в одном из конкурентов».
В статье, в частности, указывается, якобы у Ральфа Йирикяна, генерального директора Компании «К-Телеком» (торговая марка ВиваСелл-МТС), есть политические амбиции на участие в выборах президента Армении в 2013г., и с этой целью Компания «Мобильные телесистемы» (МТС) оказывает ему финансовую поддержку. Более того, в статье указано, якобы источником средств, используемых Компанией на осуществление благотворительной деятельности, могут быть средства, собираемые армянской общиной в Ливане.
Можно только догадываться, кем являются предполагаемые «участники рынка» и «источник в одном из конкурентов», распространяющие ложную информацию, и какие цели они преследовали. Несомненно, подобные действия предполагаемых конкурентов непорядочны, нечестны и абсолютно неприемлемы.
Не вдаваясь в детальный анализ абсурдности вышеуказанной информации, следует заметить, что согласно Конституции Республики Армения, кандидатом в президенты может быть физическое лицо, являющееся гражданином Республики Армения, постоянно проживающее и имеющее избирательные права в Республике на протяжении последних 10 лет.
Ральф Йирикян не только не имеет каких-либо амбиций быть избранным или назначенным на какую-либо политическую должность, о чем он неоднократно четко заявлял, но также и не соответствует ни одному из вышеуказанных критериев.
Что касается социальной деятельности Компании, то она осуществляется исключительно за счет собственных средств Компании, в рамках утвержденной программы корпоративной социальной ответственности.
Компания гордится тем, что является пионером в деле реализации масштабной программы корпоративной социальной ответственности и внедрения новой культуры делового мышления в Армении. Остается только сожалеть, что подобные инициативы могут стать предметом дешевых и неуместных спекуляций».