13:42 | 18.03.14 | Նորություններ | 4816
«ԱրմենՏել» ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ) «Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամի հետ համատեղ շարունակում են Հայաստանի մարզային երաժշտական դպրոցներում վարպետության դասերի անցկացումը:
Այսօր Ա. Խաչատրյանի անվան եռյակի երաժիշտները, ովքեր հանդիսանում են հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամներ, Մակար Եկմալյանի անվան Էջմիածնի երաժշտական դպրոցում անցկացրեցին վարպետության դասեր։
Այս համերգային ծրագրի շրջանակում մարզային երաժշտական դպրոցների սաների համար վարպետության դասեր եւ համերգներ են կազմակերպվել նաեւ մարտի 13-ին Չարենցավանում եւ մարտի 15-ին՝ Վանաձորում:
Ա. Խաչատրյանի անվան եռյակն, որն այս տարի նշում է իր 15-ամյա հոբելյանը, ներկայացրեց մեծանուն կոմպոզիտորներ Ռախմանինովի, Արենսկիի եւ Խաչատրյանի ստեղծագործությունները։ Ընդհանուր առմամբ, միայն այս տարվա մարտ ամսին վարպետության դասերին եւ համերգներին այցելել են ավելի քան 500 մարդ, իսկ Վանաձորի թիվ 3 երաժշտական դպրոցի թավջութակի դասարանին տրամադրել է վերականգնված թավջութակը։
«ԱրմենՏել» ընկերության սոցիալական ծրագրերի հիմնական նպատակն է դարձնել կյանքն ավելի լավ։ «Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամի հետ համագործակցությունն այս կարգախոսի իրականացման վառ օրինակներից մեկն է։ Երաժշտական դպրոցների սաները ձեռք են բերում փորձ եւ գիտելիքներ, ստանում նոր գործիքներ, իսկ ամենատաղանդաշատ երեխաները՝ կրթաթոշակներ։ Ուրախ ենք, որ մեր օգնությամբ կօգնենք այս երեխաներին իրականացնել իրենց երազանքը եւ դառնալ ճանաչված երաժիշտներ»,- նշել է «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Ա. Խաչատրյանի անվան եռյակի ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը ասաց. «Անհրաժեշտ է, որ մայրաքաղաքի արվեստագետները երաժշտական գործունեություն իրականացնեն նաեւ մարզերում։ Ուրախությամբ կարող ենք փաստել, որ կրթաթոշակի արժանացած որոշ երիտասարդների մոտ լուրջ առաջընթաց է նկատվում  եւ նրանք հատուկ ուշադրության են արժանանում մեր կողմից։ Այդ իսկ պատճառով, չնայած Հայաստանից դուրս այս տարվա մեր լուրջ շրջագայության ժամանակացույցին, մենք կշարունակենք ընդլայնել եւ զարգացնել մեր գործունեության այս ոլորտը»:
«Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամը ստեղծվել է Ա. Խաչատրյանի անվան եռյակի երաժիշտների կողմից 2010 թ-ին։ Հիմնադրամի հիմնական գործունեությունն ուղղված է կրթական եւ բարեգործական ծրագրերի իրականացմանը դասական երաժշտության ոլորտում: «ԱրմենՏել» ընկերությունը հանդիսանում է Հիմնադրամի մշտական գործընկերը 2011 թ-ից ի վեր։

13:42 | 18.03.14 | Новости | 4886
ЗАО «АрменТел» (торговая марка Beeline) и Фонд развития классической музыки продолжают проводить мастер-классы и концерты в региональных школах Армении.
Сегодня члены попечительского совета Фонда – музыканты трио имени Хачатуряна -
провели концерт и мастер-класс в музыкальной школе имени Макара Екмаляна в Эчмиадзине. Концерты и мастер-классы для воспитанников региональных музыкальных школ прошли также 13 марта в Чаренцаване и 15 марта в Ванадзоре.
Трио имени Хачатуряна, отмечающее в текущем году свое 15-летие, представило программу из произведений Рахманинова, Аренского и Хачатуряна. В общей сложности уроки и концерты музыкантов только в марте текущего года посетили более 500 человек, а в класс виолончели музыкальной школы №3 города Ванадзора была передана отреставрированная виолончель.
«Основная цель социальных программ АрменТел - изменить жизнь людей к лучшему. В сотрудничестве с Фондом развития классической музыки мы видим яркий пример реализации этой концепции. Ученики музыкальных школ перенимают знания и опыт от именитых музыкантов, получают новые инструменты, а самые талантливые дети – стипендии. Нам радостно осознавать, что наша помощь помогает исполнить мечты этих детей стать знаменитыми музыкантами»,- отметил Генеральный директор ЗАО «АрменТел» Андрей Пятахин.
Карэн Шахгалдян, скрипач трио имени Хачатуряна сказал: «Мы продолжаем считать необходимой музыкальную активность артистов из Еревана в регионах. Нам радостно отметить серьезный прогресс в работе некоторых стипендиатов нашего фонда, за которыми мы ведем пристальное внимание. Поэтому, несмотря на наш плотный гастрольный график за пределами Армении в этом году, мы будем развивать и расширять эту часть нашей деятельности».
Фонд развития классической музыки был создан музыкантами Трио имени Хачатуряна в 2010 году. Основная деятельность Фонда направлена на образовательные, просветительские и благотворительные программы в сфере классической музыки. Компания «АрменТел» является постоянным партнером Фонда с 2011 года.