13:42 | 18.03.14 | Նորություններ | 4816
«ԱրմենՏել» ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ) «Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամի հետ համատեղ շարունակում են Հայաստանի մարզային երաժշտական դպրոցներում վարպետության դասերի անցկացումը:
Այսօր Ա. Խաչատրյանի անվան եռյակի երաժիշտները, ովքեր հանդիսանում են հիմնադրամի Հոգաբարձուների խորհրդի անդամներ, Մակար Եկմալյանի անվան Էջմիածնի երաժշտական դպրոցում անցկացրեցին վարպետության դասեր։
Այս համերգային ծրագրի շրջանակում մարզային երաժշտական դպրոցների սաների համար վարպետության դասեր եւ համերգներ են կազմակերպվել նաեւ մարտի 13-ին Չարենցավանում եւ մարտի 15-ին՝ Վանաձորում:
Ա. Խաչատրյանի անվան եռյակն, որն այս տարի նշում է իր 15-ամյա հոբելյանը, ներկայացրեց մեծանուն կոմպոզիտորներ Ռախմանինովի, Արենսկիի եւ Խաչատրյանի ստեղծագործությունները։ Ընդհանուր առմամբ, միայն այս տարվա մարտ ամսին վարպետության դասերին եւ համերգներին այցելել են ավելի քան 500 մարդ, իսկ Վանաձորի թիվ 3 երաժշտական դպրոցի թավջութակի դասարանին տրամադրել է վերականգնված թավջութակը։
«ԱրմենՏել» ընկերության սոցիալական ծրագրերի հիմնական նպատակն է դարձնել կյանքն ավելի լավ։ «Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամի հետ համագործակցությունն այս կարգախոսի իրականացման վառ օրինակներից մեկն է։ Երաժշտական դպրոցների սաները ձեռք են բերում փորձ եւ գիտելիքներ, ստանում նոր գործիքներ, իսկ ամենատաղանդաշատ երեխաները՝ կրթաթոշակներ։ Ուրախ ենք, որ մեր օգնությամբ կօգնենք այս երեխաներին իրականացնել իրենց երազանքը եւ դառնալ ճանաչված երաժիշտներ»,- նշել է «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Ա. Խաչատրյանի անվան եռյակի ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը ասաց. «Անհրաժեշտ է, որ մայրաքաղաքի արվեստագետները երաժշտական գործունեություն իրականացնեն նաեւ մարզերում։ Ուրախությամբ կարող ենք փաստել, որ կրթաթոշակի արժանացած որոշ երիտասարդների մոտ լուրջ առաջընթաց է նկատվում  եւ նրանք հատուկ ուշադրության են արժանանում մեր կողմից։ Այդ իսկ պատճառով, չնայած Հայաստանից դուրս այս տարվա մեր լուրջ շրջագայության ժամանակացույցին, մենք կշարունակենք ընդլայնել եւ զարգացնել մեր գործունեության այս ոլորտը»:
«Դասական երաժշտության զարգացման» հիմնադրամը ստեղծվել է Ա. Խաչատրյանի անվան եռյակի երաժիշտների կողմից 2010 թ-ին։ Հիմնադրամի հիմնական գործունեությունն ուղղված է կրթական եւ բարեգործական ծրագրերի իրականացմանը դասական երաժշտության ոլորտում: «ԱրմենՏել» ընկերությունը հանդիսանում է Հիմնադրամի մշտական գործընկերը 2011 թ-ից ի վեր։

13:42 | 18.03.14 | News | 4900
ArmenTel CJSC (Beeline trademark) and Classical Music Development Foundation go on conducting master classes and concerts in schools of Armenian regions.
Members of Board of Trustees of the Foundation, musicians of Khachaturyan Trio, gave a concert and conducted a master class in music school after Makar Yekmalyan in Echmiadzin. The concerts and master classes were also held in music schools in Charentsavan on March 13 and Vanadzor on March 15.
Khachaturyan Trio which celebrates its 15th anniversary this year presented a repertoire including Rachmaninoff, Arenski and Khachaturyan. All in all, over 500 people visited the classes and concerts of the musicians, and a restored cello was handed over to the cello class of N3 music school in Vanadzor.
“The main purpose of ArmenTel social programs is to change people’s lives for the better. In cooperation with the Classical Music Development Foundation, we see a vivid example of realization of the conception. Pupils of the music school adopt the experience and knowledge of the famous musicians, get new instruments and the most talented children - scholarships. We are happy to realize that our support helps fulfill the dreams of these children to become well-known musicians”, noted ArmenTel CEO Andrey Pyatakhin.
Karen Shahgaldyan, the violinist of the Khachaturyan Trio, said: “We keep on thinking musical activity of artists from Yerevan in regions very important. We are glad to note the serious progress in the work of several grantees of our Foundation and we pay special attention to them. That’s why, despite our tight tour schedule outside Armenia this year, we will keep developing and expanding this component of our activity”.
Classical Music Development Foundation was set up by Khachaturyan Trio musicians in 2010. The Foundation is mainly engaged in implementation of educational and charity programs in classical music. ArmenTel has become the permanent partner of the Foundation since 2011.