16:28 | 05.06.15 | Նորություններ | 10469
Երեւանի կենդանաբանական այգում այսօր կայացել է «Նկարչական օր» ամենամյա միջոցառումը՝ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) եւ գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համատեղ նախաձեռնությամբ։
Նկարչական օրը նշանավորել է Համահայկական նկարչական 8-րդ մրցույթի ավարտը: Մրցույթի թեման այս տարի «Տոհմածառ»-ն էր:
«Գույնի, ստեղծագործականության, կենսուրախության, լավատեսության տոն լինելուց բացի, «Նկարչական օր»-ն ունի նաեւ ուսուցողական եւ դաստիարակչական նշանակություն: Հենց այսպիսի միջավայրում են երեխայի մեջ ավելի լավ տպավորվում բնությունը սիրելու, պահպանելու, սեփական մշակույթը եւ արմատները ճանաչելու, ինքնությունը պահելու ուղերձները, որոնք դրված են այս միջոցառման հիմքում: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը բարձր է գնահատում այս նախաձեռնությունը, քանի որ այն համահունչ է մեր ընկերության առաջնահերթությունների եւ արժեհամակարգի հետ»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Նկարումս փորձել եմ պատկերել գունեղ ու լուսավոր տոհմածառ, որտեղ նաեւ ընդգրկել եմ հեռավոր Ամերիկայում գտնվող իմ հարազատներին»,- իր նկարի մասին պատմել է 12-ամյա Սաթենիկ Մխիթարյանը:
Միջոցառմանն առանձին տաղավարներով ներկայացված էին եւ երեխաներին կրթական ու մրցութային ծրագրեր էին առաջարկում Հայաստան Ծառատունկ Ծրագիրը, Բրիտանական խորհուրդը, ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանը, ՀՕՖ Երեխաների աջակցության կենտրոնը եւ այլք:
Համահայկական նկարչական 8-րդ մրցույթի արդյունքները կամփոփվեն 2015թ. օգոստոսին:
Հաղթողները կստանան մրցանակներ՝ հեծանիվ, ֆոտոխցիկ, տեսախցիկ, գիրք, համակարգիչ, իսկ երեխաների նկարները կշրջանառվեն տպագիր եւ առցանց հրապարակումներում, ցուցահանդեսներում:

16:28 | 05.06.15 | Новости | 10471
Ежегодный «День рисования» состоялся сегодня в ереванском зоопарке по совместной инициативе Фонда защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC) и его главного партнера – ВиваСелл-МТС.
«День рисования» ознаменовал конец 8-го всеармянского конкурса рисования. Темой конкурса на этот раз стало «Генеалогическое древо».
«Кроме того что это праздник цвета, жизнерадостности и оптимизма, «День рисования» имеет и воспитательное значение. Именно в таких условиях дети лучше воспринимают положенные в основу данной инициативы призывы: любить природу, защищать ее, узнавать собственную культуру и корни, сохранять свою идентичность. ВиваСелл-МТС высоко ценит эту инициативу, так как она созвучна приоритетам и ценностям нашей компании», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
«В своем рисунке я постаралась изобразить яркое и светлое генеалогическое древо, в которое включила даже своих родственников, живущих в далекой Америке», - рассказала 12-летняя Сатеник Мхитарян.
На мероприятии отдельными павильонами были представлены, в частности, Armenia Tree Project, Британский совет, ЮНИСЕФ-Армения и Центр содействия детям Армянского фонда помощи, которые предлагали детям разные образовательные и конкурсные программы.
Результаты 8-го всеармянского конкурса рисунков станут известны в августе 2015 года.
Среди призов, которые получат победители, велосипед, фотокамера, видеокамера, книги и компьютер. Работы юных художников появятся в письменных и онлайн-публикациях и выставках.