10:48 | 22.03.16 | Նորություններ | exclusive 11469
Հայաստանը մարտի 14-17-ը Կոլումբիայի Մեդելին քաղաքում մասնակցել է Ձեռներեցության համաշխարհային ամենամյա համաժողովին:
Մեր երկիրը համաժողովում ներկայացրել է Ձեռներեցության համաշխարհային շաբաթի հայաստանյան ներկայացուցիչ Անի Խաչատրյանը:
Itel.am-ի հետ զրույցում նա պատմել է, որ ամեն տարի այս համաժողովը համախմբում է հազարավոր ձեռներեցների, ներդրողների, հետազոտողների եւ ստարտափների աշխարհի ավելի քան 160 երկրից:
«Համաժողովի նպատակն է ներդրումների ներգրավման նոր հնարավորություններ ստեղծել, կատարել փորձի փոխանակում, ինչպես նաեւ ամփոփել նախորդ տարվա ձեռքբերումները: Սա հարթակ է ոլորտի լավագույն ներկայացուցիչների հետ նոր կապերի հաստատման համար»,- պատմել է Անի Խաչատրյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ համաժողովի շրջանակում կայացել է ԱՄՆ-ի եւ Կոլումբիայի կառավարությունների կազմակերպած ՓՄՁ-ների նախարարական համաշխարհային համաժողովը:
«Դրան մասնակցել են նախարարներ 14 երկրից, ներկայացուցիչներ Եվրոպական հանձնաժողովից, Համաշխարհային բանկից եւ միջազգային այլ կառույցներից»,- պատմել է Անի Խաչատրյանը՝ ափսոսանք հայտնելով, որ Հայաստանը ներկայացված չի եղել նախարարական համաժողովում:
Նրա խոսքով՝ այցի նպատակն էր համաժողովի մասնակիցներին ծանոթացնել Ձեռներեցության համաշխարհային ցանցի հայաստանյան ներկայացուցչության հիմնադրման գործունեությանը:
Հայաստանում Ձեռներեցության համաշխարհային շաբաթվա հիմնադիր եւ «Ստարտափ Արմենիա» կազմակերպության նախագահ Հայկ Ասրիյանցը իր հերթին տեղեկացրել է, որ համաժողովի շրջանակում կայացել է Startup Nations «չկոնֆերանսը» («Ստարտափ Արմենիա»-ն Startup Nations նախաձեռնության ներկայացուցիչն է Հայաստանում):
«Չկոնֆերանսը» հնարավորություն է տվել մասնակիցներին կիսվել իրենց երկրների համապատասխան փորձով, հասկանալ, թե բիզնեսում ինչն է այսօր աշխատում, ինչը՝ ոչ:
Հայաստանը համաժողովին մասնակցում է 2013-ից (Ռիո դե Ժանեյրո) ի վեր: Հիշեցնենք, որ 2014թ. համաժողովն անցկացվել է Մոսկվայում, իսկ 2015թ.՝ Միլանում:
Հայկ Ասրիյանցը տեղեկացրել է, որ 2017թ. Ձեռներեցության համաշխարհային համաժողովը տեղի կունենա Հարավաֆրիկյան Հանրապետության մայրաքաղաք Յոհաննեսբուրգում:

10:48 | 22.03.16 | News | exclusive 11409
This year, Armenia was represented by Ani Khachatryan, the new host of Global Entrepreneurship Week in Armenia.
She told Itel.am, that every year the Global Entrepreneurship Congress gathers together thousands of entrepreneurs, investors, researchers, policymakers and other startup champions from more than 160 countries.
“The Congress’s goal is to create new opportunities for investment, to exchange experiences, as well as the achievements of the previous year. This is the best platform for establishing new contacts with representatives of industry”, said Ani Khachatryan.
She informed that the US Government and the Government of Colombia co-hosted the 2nd Ministerial in the framework of GEC.
“It was attended by ministers of 14 countries, and representatives of the European Commission, Organization for Economic Co-operation and Development, United Nations Conference on Trade and Development, and the World Bank”, said Ani Khachatryan adding that Armenia was not presented in the Ministerial.
According to her, the purpose of the visit was to familiarize the participants with the foundation of the activities of the Global Entrepreneurship Network.
Founder of Global Entrepreneurship Week in Armenia and President of Startup Armenia organization Hayk Asriyants in his turn, said that the conference was held within the framework of the Startup Nations “unconference” ( “Startup Armenia” initiative is the Startup Nations representative in Armenia).
“Unconference” gave the opportunity for the participants to share their countries’ experience and understand what works in business and what doesn’t.
Hayk Asriyants informed that the next GEC will take place in March 2017 in Johannesburg, South Africa.